Obeležavanje krvavih protesta na Tjenanmenu
Hiljade kineskih i stranih turista došle su na trg Tjenanmen u Pekingu povodom godišnjice nasilnog gušenja prodemokratskih demonstracija u Kini u noći između 3. i 4. juna 1989. godine, javljaju agencije.
Kao i svake godine, disidenti, zapadni mediji i borci za ljudska prava u svetu podsećaju da je tokom krvavog obračuna tenkova sa demonstrantima, koji su tražili ekonomske i političke reforme, poginulo više stotina ljudi, dok Peking ostaje pri stavu da su protesti na Tjenanmenu bili "kontrarevolucionarna pobuna", a odbarani put u interesu kineskog naroda.
Više od 20 godina posle demonstracija Kina je zemlja koja je prošla kroz postepenu transformaciju, doživela ekonomski procvat i postala jedna od vodećih ekonomskih sila sveta.
Komunistička partija se sama odrekla mnogih aspekata dnevne kontrole nad društvom, ali u zemlji je još na snazi čvrst jednopartijski politički sistem, a vlasti nisu spremne da razgovaraju o tome šta se događalo tokom gušenja višenedeljnih protesta koji su kulminrali 4. juna intervencijom vojske, navode agencije.
Zataškavanje kineskih vlasti
Današnja godišnjica gušenja protesta na Tjenanmenu obeležava se uz jake mere bezbednosti, čemu su, prema izveštajima, prethodile strožije mere protiv istaknutih disidentata nego obično.
Izveštači zapadnih agencija javljaju da trgom patroliraju brojni policajci u civilu, sa slušalicama i voki-tokijem i paze da posetioci ne daju nikakve intervjue medijima.
Kina pokušava da blokira bilo kakvu javnu diskusiju ili sećanje na ove događaje, pritvarajući ili stavljajući glavne disidente u kućni pritvor uoči 4. juna svake godine, naveo je AFP, pozivajući se na reči prijatelja i porodica disidenata.
Analitičari pojačane mere bezbednosti uoči i tokom današnjeg dana pripisuju i nameri kineskih vlasti da u korenu saseku bilo kakvu mogućnost ponavljanja "arapskog proleća" na njihovom tlu.
AP javlja da su pripadnici bezbednosti ove nedelje odveli Bao Tonga, bivšeg pomoćnika, sada pokojnog, liberalnog sekretara komunističke partije Džao Cijanga i njegovu suprugu, na nepoznatu lokaciju i pritvorile i ispitivale niz drugih disidentata, pravnika i blogera.
Aktivisti su, međutim, ranije ove nedelje rekli i da je policija prvi put pomenula mogućnost kompenzacije porodicama ubijenih na trgu Tjenanmen.