Rusija traži pravedno suđenje Mladiću
Rusija ne može da ne pozdravi hapšenje Ratka Mladića, ali namerava da traži pravednu istragu u Haškom tribunalu, izjavio je šef Komiteta državne Dume za međunarodne odnose Konstantin Kosačov.
Po njegovim rečima, vest o hapšenju Mladića izaziva dvostruka osećanja. S jedne strane, ne može se ne pozdraviti to što je pronađen i što će se naći pred sudom čovek koji je optužen za strašne zločine, a s druge strane, "postoje određene sumnje da će taj sud biti stoprocentno objektivan i pravedan", rekao je Kosačov.
"Na žalost, prethodna praksa Haškog tribunala pokazuje da se radilo subjektivno, da se sudilo pre svega licima koji su u sukobima u bivšoj Jugoslaviji učestvovali sa srpske strane", kazao je Kosačov.
Prema statistici, ogroman deo presuda izrečen je upravo Srbima - 96,80 odsto, kazao je Kosačov, i dodao da je sa druge strane, tribunal doneo nekoliko čudnih opravdavajućih presuda u odnosu na lica koja su predstavljala druge strane u konfliktu.
Haški tribunal je, prema njegovim rečima, "začuđujuće pasivan, kada je reč o takvim događajima kao što je uzimanje ljudskih organa na Kosovu".
Kosačov je kazao da će Moskva "sigurno pratiti Mladićev predmet u sudu, i insistirati da sudski proces bude zaista objektivan".
"Rusija ne treba da bude advokat u ovoj situaciji, ali treba da insistira na pravednom i poštenom suđenju", dodao je on.
“EU će vas razočarati“
Kosačov je ocenio da će posle Mladićevog hapšenja "srpske vlasti naglo aktivirati pokušaje da ubrzaju ulazak Srbije u EU", i dodao da ih u tom procesu "očekuju određena razočarenja".
Sada nastaje veoma zanimljiva situacija, jer je osnovna prepreka za ulazak Srbije u EU uklonjena, kazao je Kosačov.
Po njegovim rečima, ima osnova za pretpostavku da je odlaganje tog procesa zbog Mladića bilo samo opravdanje, jer se EU suočava sa teškoćama u svom razvoju.
Predsednik Komiteta za međunarodne odnose gornjeg doma parlamenta, Saveta federacije, Mihail Margelov kazao je da je "teško reći da li je Mladić sve vreme bio neuhvatljiv".
Ukazao je da je uhapšen za vreme održavanja samita Grupe osam najrazvijenijih zemalja u Francuskoj, i da je to zgodan moment da se pokaže vernost Srbije prema haškom tribunalu i EU.
Predstavnik Rusije u NATO Dmitrij Rogozin izjavio je da se o pravosuđu Haškog tribunala može govoriti samo tada kada za ubistva budu odgovarali i protivnici Srba, i NATO, koji je bombardovao Srbiju.