Prve žrtve bakterije
U Dipholcu i Bremenu dve žrtve. Još 40 obolelih u životnoj opasnosti. Do sada u Nemačkoj inficirano više od 400 osoba. Bolest se širi munjevitom brzinom od severa prema jugu
U Nemačkoj je zavladala panika zbog smrtonosne bakterije EHEC
(enterohemoragične ešerihije koli), koja je juče do ranih popodnevnih sati odnela dva ljudska života.
U okrugu Dipholc u Donjoj Saksoniji preminula je jedna penzionerka (83), koja je pre
Frankfurt: Za dan 60 zaraženih
|
devet dana dopremljena u bolnicu s teškim oblikom dijareje. Laboratorijski nalazi su pokazali prisustvo bakterije EHEC.
Druga žrtva je 25-godišnja žena iz Bremena, kod koje su takođe konstatovani simptomi opasne crevne zaraze.
Do sada je u zemlji inficirano više od 400 osoba, od kojih je 40 pacijenata u životnoj opasnosti. Mnogi teže oboleli se nalaze na intenzivnoj nezi, a dva pacijenta su morala da budu priključena na uređaje za veštačko disanje. Lekare posebno brine to što postojeći antibiotici ne deluju protiv ove bakterije.
Bolest se širi munjevitom brzinom od severa prema jugu zemlje. Zasad, međutim, nema informacija da je virus pogodio i susedne zemlje.
Prvi oboleli su registrovani u Hamburgu, gde su zaražene dve turističke grupe od po 20 i 30 ljudi, a u ovom gradu je u bolnicama 40 pacijenata. U Frankfurtu su zatvorene kantine u jednoj savetodavnoj firmi jer je tu radilo nekoliko obolelih, pa se pretpostavlja da je hrana bila zatrovana.
U Šlezvig-Holštajnu registrovana je 91 inficirana osoba, 67 ih je u Donjoj Saksoniji, a 50 u Bremenu. Lekari su od početka računali s tim da će biti preminulih, pozivajući se na statistike koje kažu da oko pet odsto obolelih podlegne posledicama ove bolesti.
Eksperti se užurbano trude da odgonetnu uzroke za rapidno širenje zaraze, netipične po svojoj agresivnosti, tempu kojim se širi, starosti pacijenata i mestima na kojima se pojavljuje. Iako se zna da je EHEC zapravo agresivnija varijanta bakterije ešerihije koli i da u ekstremnim slučajevima uzrokuje otkazivanje rada bubrega, oštećenje krvnih sudova i veliki gubitak krvi, o uzrocima koji su doveli do njenog nastanka još uvek se nagađa.
Od ešerihije koli su do sada pretežno obolevala deca mlađa od pet godina, a bolest je bila poznata uglavnom na jugu zemlje. Ovog puta EHEC se pojavljuje na severu Nemačke, i to kod odraslih, češće kod žena nego kod muškaraca. Stručnjaci sumnjaju da je đubrivo, koje se koristi za uzgoj bio-povrća, mogući izvor ove zaraze, što objašnjava zašto je među zaraženima više žena jer one pri spremanju jela i češće dolaze u kontakt s neopranim voćem i povrćem.
Napada krvne sudove
|
Nemački savezni institut za procene rizika je još u januaru objavio upozorenje da kroz kontakt sa fekalijama korišćenim kao stajsko đubrivo, biljke mogu da budu prenosioci EHEC virusa. Poseban rizik predstavlja to što zatrovano đubrivo i dalje dospeva na njive. Berlinski Robert Koh Institut govori o "veoma neobičnom širenju teških slučajeva u veoma kratkom vremenskom roku".
Svetski poznati stručnjak za bakteriju EHEC Helge Karh pretpostavlja da se radi o još nepoznatoj agresivnoj varijanti ove bakterije, koja izaziva naročito tešku bolničku sliku sa opasnim oštećenjima creva. U najtežim slučajevima pacijentima je bila odstranjena skoro polovina debelog creva.
Jedan drugi tim eksperata iz Hamburga, koji istražuje izvore ove zaraze, navodi da do sada nije konkretno identifikovana nijedna životna namirnica kao izvor zaraze, ali ne isključuje mogućnost da je izvor infekcije i dalje u trgovinama. Građani se zato upozoravaju da povrće dobro operu i prokuvaju pre konzumiranja. Takođe se upozorava da je neophodno oprati ruke posle kontakta s povrćem.
Ne uzimajte antibiotike!
Koji su simptomi EHEC bolesti?
Zašto EHEC može da bude smrtonosan?
Kako dolazi do infekcije?
Kako se bolest leči?
Da li pomaže vakcinisanje?
Koliko je česta ova bolest?
Zašto su u većem broju inficirane žene?
Kako čovek može da se zaštiti?
|