Počelo suđenje krvniku Novosadske racije
Šandor Kepiro, optužen da je učestvovao u ratnom zločinu tokom Novosadske racije u Drugom svetskom ratu, izjavio je da se ne oseća krivim i odbacio sve navode iz optužnice. Kepiro je pred sudom u Budimpešti rekao da sve što piše u optužnici predstavlja "najobičniju laž".
"Sve za šta sam optužen je laž i zbog toga sam nervozan", rekao je Kepiro.
Odgovarajući na pitanje sudije ko danas brine o njemu s obzirom da ima 97 godina, Kepiro je odgovorio: "Bog".
On je ispričao da se u Mađarsku vratio 1996. godine i da je dobio od mađarske države penziju od nešto manje od 200 evra. Naveo je i da ima dvoje dece koja žive u Argentini, u državi u kojoj je i on živeo od 1948. godine i čije je državljanstvo takođe stekao.
Kepiro je negirao da je ubijao ljude u Novosadskoj raciji 1942. godine, da je organizovao transport žrtava na obalu Dunavu kod novosadskog kupališta Štrand, kao i da je organizovao patrole koje su izvodile ljude iz kuća i odvodile ih na gubilište.
Kepiro, star 97 godina, u sudnicu je ušao uz pomoć rodbine pošto se veoma teško kreće. On sedi u stolici za optužene i u rukama drži papir na kojem piše: "Ubice, sudite 97-godišnjem starcu".
Pre početka suđenja, ispred zgrade se okupilo nekolkiko desetina mladih ljudi koji su na grudima nosili žutu Davidovu zvezdu, kojom su Jevreji bili obeležavani u Evropi tokom nacističkog režima. Oni su nosili transparente na kojima je pisalo: "Nisi smeo ubijati" i "Kepiro, kako spavaš?".
Suđenju prisustvuje i tužilac za ratne zločine Srbije Vladimir Vukčević, direktor Centra "Simon Vizental" iz Jerusalima Efraim Zurof, predstavnici Skupštine Vojvodine i Skupštine Novog Sada, Jevrejske opštine Novog Sada, kao i porodice žrtava novosadske racije.
Za suđenje vlada veliko medijsko interesovanje i prisutni su novinari iz Mađarske, Srbije, kao i iz velikih svetskih medija. Kepiro se tereti da je od 21. do 23. januara 1942. godine učestvovao u Novosadskoj raciji u kojoj su okupacione snage ubile i pod led Dunava bacile najmanje 1.200, a prema najnovijim istraživanjima i više od 4.000 Novosađana.
Kepiro je peti na listi najtraženijih odbeglih nacista iz Drugog svetskog rata za kojima traga Centar "Simon Vizental" iz Jerusalima. Zbog učešća u raciji bio je dva puta osuđivan na zatvorske kazne od 10, odnosno 14 godina, ali ih nikada nije odslužio jer je posle Drugog svetskog rata pobegao u Argentinu odakle se u Mađarsku vratio pre nekoliko godina.
Osumnjičen je i da je učestvovao u deportaciji novosadskih Jevreja u koncentracioni logor Aušvic 1944. godine. Tužilaštvo za ratne zločine Srbije je 2008. godine pokrenulo istragu protiv Kepira. Srpsko tužilaštvo u međuvremenu je ustupilo predmet mađarskom pravosuđu, jer je i tužilaštvo te države pokrenulo postupak protiv Kepira.