Američki hokejaši pod specijalnom zaštitom
Odmah nakon objavljivanja informacije o likvidaciji Osame Bin Ladena, Ministarstvu unutrašnjih poslova Slovačke preduzelo je dodatne mere zaštite učesnika i prostora, posebno ekipe SAD.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Slovačke podiglo je stepen zaštite timova, koji učestvuju na prvenstvu sveta u hokeju, odmah nakon objavljivanja informacije o ubistvu "teroriste broj 1“ u Pakistanu.
Posebno brižljive mere zaštite preduzete su oko zastite članova reprezentacije Sjedinjenih Američkih Država, s obzirom da bi, kako je procenjeno, mogli biti meta osvetničke akcije Bin Ladenovih sledbenika.
"Informacija o akciji u Pakistanu nas je obavezala da, po kratkom postupku, uvedemo nekoliko dodatnih mera zaštite“, izjavio je portparol slovačkog Ministarstva unutrašnjih poslova Gabor Grendl.
Hokejaška reprezentacija SAD takmiči se u grupi koja svoje utakmice igra u najvećem slovačkom industrijskom centru Košice, na krajnjem istoku zemlje. S obzirom na uspešan start američkih reprezentativaca, očekuje se da će se američka reprezentacija preseliti u Bratislavu gde se igra završni deo prvenstva, što će, kako
navode "bezbednjaci“obavezati domaćine da pojačane mere bezbednosti presele u slovačku metropolu.
Tu su, već sada, uvedene povećane mere bezbednosti zgrade i osoblja najvišeg američkog diplomatskog predstavništva.
Članovi Organizacionog odbora SP u hokeju na ledu nisu za javnost želeli da komentarišu uvođenje dodatnih bezbednosnih mera, što je, organiozatorima sasvim sigurno donelo osetno više obaveza.
Da se ne ponovi Minhen 1972.
Mere slovačkog MUP-a pozdravili su učesnici i posmatrači šamiponata, posebno oni koji pamte tragičan događaj na Olimpijskim igrama u Minhenu, gde je, akcijom palestinske terorističke grupe "Crni septembar“, ubijeno 11 članova izraelskog olimpijskog tima, u pokušaju da izdejstvuju puštanje na slobodu više od 200 terorista koji su se nalazili u zatvorima u Izraelu.
Tom prilikom život je izgubio i jedan nemački policajac, učesnik operativne antiterorističke grupe, koja je pokušala da spreči dalje krvoproliće i 5 terorista.
Organizacija "Crni septembar“je, kako navode istoričari, tada bila spajana sa, u to vreme, radikalnim palestinskom Fatahom Jasera Arafata, koji je dvadesetak godina kasnije dobio Nobelovu nagradu za mir.
Osnivač terorističke organizacije Muhamed Daud Udi umro je prošlog leta u 73-godini u jednoj od bolnica u sirijskom Damasku, a da nikada nije izrazio žaljenje zbog događaja u Minhenu.