Zvona u Kijevu za žrtve katastrofe u Černobilju
Zvona u ukrajinskoj prestonici Kijevu oglasila su se 25 puta, za svaku godinu koja je prošla od nuklearne katastrofe u Černobilju, za sada pominjane kao najgore u istoriji, prenose beogradski mediji.
Nekoliko stotina građana Ukrajine, većinom udovica radnika u centrali u Černobilju ili onih koji su učestvovali u rašćišćavanju posle eksplozije, prisustvovalo je službi u blizini spomenika žrtvama.
Ruski patrijarh Kiril, koji je održao službu, rekao je da "svet nije upoznao katastrofu, u mirnim vremenima, koja bi se mogla uporediti sa onim što se dogodilo u Černobilju".
Nesreća u Černobilju dogodila se u noći između 25. i 26. aprila. Na mestu događaja stradala je 31 osoba, a od posledica radijacije do danas je umrlo 18.000 osoba. Radijacija je u prečniku od 30 kilometara ozračila pet miliona građana.
Grad Černobilj, koji se prvi put pominje u istoriji 1193. godine, udaljen je 83 kilometara severno od Kijeva. Danas u njemu nema stanovnika, a u trenutku havarije bilo ih je 12.500. U posebnu zonu od 30 kilometara može se ući samo sa dozvolom i opremom.
Japan uči na iskustvima posle Černobilja
Fukušima Daiči
Japan, suočen sa nuklearnom krizom u elektrani Fukušima, izvlači pouke iz iskustava posle eksplozije u Černobilju 1986. godine, izjavio je glavni sekretar kabineta Jukio Edano danas, kada se navršava 25 godina od najveće nuklearne katastrofe na svetu.
"Istaživanja o tome koji zdravstveni problemi mogu da se pojave na osnovu Černobilja predstavljaju znanje koje deli čitavo čovečanstvo", rekao je Edano na konferenciji za novinare, javila je japanska novinska agencija Kjodo.
"To je poslužilo kao indirektni faktor u odlučivanju o evakuaciji i nalogu da se zabrani ulazak na ugroženo područje, koje je vlada izdala za stanovnike oko nuklearke Fukušima Daići", kazao je Edano.
Glavni sekretar japanskog kabineta je rekao da je isticanje radioaktivnih materija iz nuklearke Fukušima "drugačije prirode" od incidenta u Ukrajini, da njihova količina iznosi 10 odsto od radijacije oslobođene u Černobilju i da su ove čestice raširene na daleko manju oblast.
Takođe, nijedan radnik u havarisanom japanskom postrojenju nije preminuo od posledica radijacije, istakao je Edano.
Istovremeno, AP javlja da je oko 200 poljoprivrednika, pogođenih radijacijom iz Fukušime, protestovalo ispred sedišta Tokijske elektroenergetske kompanije (TEPCO) u Tokiju, držeći transparente na kojima je pisalo "Zaustavite nuklearnu energiju".
Radioaktivne materije koje su iscurele iz nuklearke oštećene u katastrofalnom zemljotresu i cunamiju 11. marta pronađene su u mleku, vodi i lisnatom povrću oko ovog postrojenja. |