Radijacija u Fukušimi 10 puta manja od Černobilja
Japanski zvaničnici su saopštili da ukupna količina radioaktivnih materija koje ističu iz nuklearke ''Fukušima'' iznosi oko 10 odsto od radijacije u Černobilju pre 25 godina, a očekuje se da će vlada u Tokiju uskoro uvesti zabranu ulaska na teritoriju u krugu od 20 kilometara oko havarisanog postrojenja.
Međunarodna agencija za atomsku energiju saopštila je da se ukupna količina radijacije iz Fukušime neće značajno povećati do trenutka kada postrojenje bude dovedeno pod kontrolu, javio je AFP.
Japanska novinska agencija Kjodo piše, pozivajući se na izvore iz vlade, da se očekuje da premijer Naoto Kan, prilikom posete prefekturi Fukušima koja je planirana za sutra, objavi da će vlada zabranu ulaska na teritoriju neposredno oko nuklearke uvesti ove nedelje.
Cilj zabrane je da se poboljša vladina kontrola u ovoj oblasti u koju se stanovništvo dobrovoljno privremeno vraća kako bi uzelo svoje stvari, a glavni sekretar kabineta Jukio Edano je rekao da je ova mera jedan od načina da se efikasno spreče ulasci na teritoriju izloženu radijaciji.
U međuvremenu, Japan je zabranio isporuku i korišćenje u ishrani vrste male ribe, tzv. peščane jegulje, koja se može naći u vodama oko prefekture Fukušime u koje
Fukušima i zvanično novi Černobilj
Japanske vlasti su krizu u atomskoj centrali ''Fukušima'' proglasile nuklearnim incidentom sedmog stepena, čime je on izjednačen sa Černobiljskom katastrofom iz 1986. godine. |
ističe radioaktivna voda iz ovog postrojenja.
Tokijska elektroenergetska kompanija (TEPCO), koja upravlja ovom nuklearkom, ranije je istakla da je njen cilj da isticanje radioaktivnih materija smanji u roku od tri meseca i da postigne tzv. "hladno gašenje" elektrane u roku od šest do devet meseci.
Nakon zemljotresa i cunamija od 11. marta, evakuisano je stanovništvo u krugu od 20 kilometara oko nuklearke, a onima koji žive u širem krugu do 30 kilometara preporučeno je da ostanu u kućama ili da dobrovoljno napuste ovu oblast.