Bosansko-hrvatsko-srpski jezik u bečkim školama
U dvema bečkim školama jedan od redovnih predmeta u novoj školskoj godini biće i bosansko-hrvatsko-srpski kao drugi stranih jezik, izveštava Dojče vele.
Kako objašnjava Simone Kercendorfer, profesorka koja je za nastavu BHS jezika zadužena u gimanziji u petnaestom bečkom okrugu, nastavu će po mogućnosti držati izvorni govonici.
Na nastavi će se voditi računa o tri varijante jezika - bosanskoj, hrvatskoj i srpskoj - pri čemu će se u okviru srpske varijante podučavati i ćirilično pismo. Generalno, fokus projekta je, kako se navodi, dočaravanje jezičke raznovrsnosti Evrope.
"Za đake poreklom iz bivše Jugoslavije učenje maternjeg jezika odigraće i važnu ulogu pri njihovoj integraciji u austrijsko društvo", objašnjava Simone Kercendorfer.
"Primećujemo da su deca iz bivše Jugoslavije nesigurna kada se koriste maternjim jezikom, iz jednostavng razloga, jer ga dovoljno ne poznaju. Kada nauče gramatiku, sintaksu i stilska pravila, postaće sigurniji, a ta sigurnost će učvrstiti i njihov identitet", kaže ona.
"To će im ojačati samopouzdanje, a iz tog samopouzdanja, znajući dakle ko su i odakle potiču, oni će lakše i bolje učiti i nemački jezik. Jednostavno, biće svesniji bogatstva koje poseduju odrastajući višejezično“, tvrdi Kercendorfer.
Ovo "podsticanje multikulturalnih sposobnosti“ te „jačanje svesti o pozitivnim potencijalima višejezičnosti“, međutim, ima i ekonomsku dimenziju i nije slučajno da je jedna od škola koje su nosioci probnog projekta - gimnazija sa ekonomskim usmerenjem.
Nedavno je upravo tamo održana i manifestacija pod nazivom „Sag`s multi“ u slobodnom prevodu „Reci to višejezično“. Radi se o takmičenju u kojem su đaci vežbajući javni nastup odmeravali sposobnosti u držanju govora na dva jezika - na nemačkom i na maternjem. Ta manifestacija može se doista opisati i kao marketinški potez kojim se želi ukazati na potencijale multikulturalnog društva.
„Danas imamo decu koja govore tri do četiri jezika i to su jezici koji nam trebaju, jer se svet jedostavno mijenja. To su jezici zemalja sa kojima Austrija posluje i sarađuje. Potpuno sam siguran da će projekti poput ovog i integracija tih jezika u austrijsko školstvo ojačati Austriju na privrednom polju“, kaže Georg Kraft-Kinz iz udruženja Privreda za integraciju.
Nastava BHS jezika u dve bečke škole počeće sa novom školskom godinom, a tim povodom sve se učestalije raspravlja i o mogućnostima uvođenje turskog kao drugog stranog jezika u austrijskim školama.