Avganistan: Ubijeno 7 službenika UN
Sedam službenika Ujedinjenih nacija u Avganistanu ubijeno je tokom napada na kancelariju UN u gradu Mazar-i-Šarif na severu zemlje, tokom demonstracija zbog spaljivanja Kurana u SAD, saopštila je avganistanska policija.
"Demonstranti su ubili sedam radnika UN. Svi poginuli su strani državljani", rekao je za Frans pres portparol policije Mazar-i-Šarifa Lal Mohamad Ahmadžai.
Zamenik portparola UN Farhan Hak potvrdio je u Njujorku da se dogodio napad na misiju UN u Mazar-i-Šarifu i da je među osobljem UN bilo žrtava.
"Situacija je i dalje konfuzna i mi radimo na tome da utvrdimo činjenice i zbrinemo naše osoblje. Specijalni predstavnik generalnog sekretara UN (u Avganistanu) Stefan De Mistura je na putu za Mazar-i-Šarif da bi se lično pobrinuo za situaciju na terenu", rekao je Hak.
Demonstracije su počele oko 13:30 po lokalnom vremenu, posle tradicionalne molitve petkom, kada su se demonstranti okupili oko prostorija UN u koje su uspeli da se probiju, reko je portparol policije.
Prema izveštaču Frans presa, bilo je oko pet stotina demonstranata. "Neki su već bili naoružani, a drugi su uzeli oružje od radnika obezbeđenja UN", rekao je portparol policije dodavši da je među demonstrantima bilo "talibana prerušenih u demonstrante".
Iz bolnice u provinciji Balk, za AFP je potvrđeno da je ta ustanova primila oko 20 ranjenih i dvoje mrtvih čiji identitet nije poznat.
Poginuli državljani četiri zemlje
U napadu su poginula četiri čuvara iz Nepala i po jedan državljanin Švedske, Norveške i Rumunije, izjavio je portparol međunarodne misije u Avganistanu Den Meknorton.
Švedski ministar spoljnih poslova Karl Bilt potvrdio je da je poginuo 33-godišnji Joakim Dungel, koji je radio za UN, javio je AP.
Norveško ministarstvo odbrane saopštilo je da je u napadu poginula njihova državljanka koja je radila kao pilot.
Jedan neimenovani zapadni zvaničnik saopštio je da je treći stranac bio rumunski državljanin. |
Avganistanske vlasti saopštile su da su uhapsile dvadesetak osumnjičenih, među kojima je i ekstremista za koga veruju da je organizator napada i on je iz provincije Kapisa, koja je uporište islamista.
Mazar-i-Šarif je jedna od sedam zona koje je predsednik Avganistana izabrao za prve u kojima će se obaviti tranzicija u bezbednosnom smislu sa stranih trupa na avganistanske snage, predviđena za 1. jul.
Prisustvo stranih vojnika u Mazar-i-Šarifu, gradu koji se smatra relativno mirnim, bilo je gotovo neprimetno, ocenio je AFP.
Incidenata je bilo i u Kabulu posle molitve gde se oko 200 ljudi okupilo da protestuje ispred ambasade SAD, zbog spaljivanja Kurana koje je sredinom marta izveo jedan američki fundamentalni pastor.
Generalni sekretar Ban Ki-mun rekao je, povodom napada, da je "napad na osoblje UN odvratan i kukavički čiin koji ne može biti opravdan ni na jedan način".
Savet bezbednosti UN osudio napad
Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija osudio je napad i pozvao vladu Avganistana da privede pravdi odgovorne za napad.
Šef UN za mirovne operacije Alen Le Roa potvrdio je novinarima da je u napadu poginulo sedam ljudi, preneo je Rojters.
"Članovi Saveta bezbednosti osudili su najoštrijim rečima nasilnički napad na operativni centar UN", rekao je novinarima ambasador Kolumbije u UN, Nestor Osorio, predsedavajući Savetu za ovaj mesec.
On je dodao da je Savet "pozvao vladu Avganistana da privede pravdi odgovorne za napad".
|