Zbog nemarnosti "Tepko" ostaje bez Fukušime
Japan će preuzeti kontrolu nad kompanijom "Tepko" u čijoj je nadležnosti nuklearna elektrana Fukušima, usled velike zabrinutosti javnosti zbog krize nastale oštećenjem reaktora u zemljotresu i cunamiju i potencijalno ogromnih troškova za odštetu, pišu lokalni mediji.
Akcije kompanije pale su za deset odsto nakon što je list "Mainiši" objavio tekst u kojem se navodi da vlada planira da uloži državne fondove u "Tepko", mada je malo verovatno da će uzeti više od 50 odsto dionica.
"To će biti vrsta finansijske injekcije koja će vladi omogućiti da ima određeni nivo učešća u rukovođenju. Ako bi taj nivo bio veći od 50 odsto, onda bi kompanija bila nacionalizovana a to nije ono o čemu se razmatra", rekao je višerangirani zvaničnik japanske vlade.
"Tepko" je na meti kritika zbog načina rešavanja krize u nuklearnom kompleksu Fukušima, koja je izbila 11. marta nakon zemljotresa i cunamija u kojem je više od 27 500 ljudi poginulo ili se vodi kao nestalo.
Niz pogrešnih poteza i grešaka u kombinaciji sa pokazateljima slabog rukovođenja, narušilo je poverenje u kompaniju. Akcije kompanije pale su za 80 odsto od izbijanja krize, čime je izazvan pad njene tržišne kapitalizacije ispod devet milijardi dolara.
Uključujući i rundu vanrednih pozajmica od kreditora i oko 64 milijardi u akcijama, "Tepko" sada ima oko 115 milijardi dolara dugovanja u odnosu na nekretnine od oko 35 milijardi dolara sa kraja decembra.
Kompanije je jutros saopštila da je radijacija veća od dozvoljenih bezbednosnih mera otišla je u podzemne vode ispod elektrane Fukušima, ali da još nema nikakvog uticaja na zalihe pitke vode.
Analitičari navode da bi ovo moglo da predstavlja problem na dugoročnom nivou i da je u najmanju ruku pokazatelj da je "Tepko" daleko od toga da pod kontrolu stavi svoje oštećeno postrojenje.
Radnici od izbijanja krize neprestano pokušavaju da stabilizuju pregrejane reaktore nakon što su rashladni sistemi oštećeni u zemljotresu i cunamiju.
Kontaminacija vode ispod postrojenja, koje je 10 000 puta više nego od vladinih standarda za elektranu, posljednja je u nizu incidenata u kompleksu Fukušima, gde je curenje već izazvalo kontaminaciju hrane i ometa napore radnika da vrate kontrolu nad postrojenjem.