"Ukidanje nuklearki ne vodi ničem dobrom"
Bivši nemački kancelar Helmut Kol upozorio je danas da bi ishitreno i jednostrano povlačenje iz proizvodnje nuklearne energije štetilo Nemačkoj.
Stanje u Japanskoj NE "Fukušima" se ne smiruje
On ističe da, iako bi nuklearna kriza u Japanu mogla da promeni svet, "to ne treba da nas parališe, ne treba da promeni naše posmatranje stvarnosti", i naglašava da katastrofa u Japanu "nuklearnu energiju u Nemačkoj nije učinila opasnijom nego što je ona to ranije bila", preneo je AFP.
Kol, koji se na položaju kancelara nalazio od 1982. do 1998. godine, u periodu kada su sa radom počele najnovije nemačke nuklearke, poručio je u svom članku da "ne može da se živi bez rizika".
Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je danas u Briselu da su se lideri EU dogovorili o kriterijumima za kontrolu svojih nuklearnih postrojenja koju sprovode kao odgovor na nuklearnu krizu u Japanu.
|
Merkelova je probleme koji su nastali u nuklearnoj elektrani Fukušima u Japanu nakon razornog zemljotresa i cunamija nazvala "prekretnicom" za ceo svet, a prošle nedelje suspendovala je na tri meseca raniju odluku o produženju rada nemačkih nuklearki i privremeno je zatvorila sedam najstarijih reaktora u kojima treba da se proveri bezbednost.
Medjutim, iako je nuklearna energija veoma nepopularna, prema jednom ispitivanju javnog mnjenja, čak 70 odsto birača ovaj njen potez tumači kao kao kupovinu vremena i glasova uoči pokrajinskih izbora.
Indija: Protesti protiv izgradnje nuklearne elektrane
Oko 100 ljudi demonstriralo je danas mirno ispred indijskog Parlamenta tražeći da vlada odustane od planova o izgradnji velikog broja nuklearki iz bezbednosnih razloga.
|