Radijacija iz Japana stigla do Evrope
Radijacija koja predstavlja posledicu udesa nuklearne elektrane u Japanu stigla je i do Evrope. Islandski zvaničnici su saopštili da su nad ovom zemljom registrovane “veoma male količine” nuklearnih čestica koje po svoj prilici potiču iz Japana, dok nemačko savezno Ministarstvo za ekologiju smatra da bi radioaktivne čestice tokom dana mogle stići i do srednje Evrope.
Posle izveštaja o povećanom nivou radioaktivnosti iznad Japana, porasla je zabrinutost zbog mogućih posledica nuklearnog incidenta po čitav svet. Služba za nadzor životnih namirnica SAD najavila je stroge propise za uvoz namirnica i Japana, a Evropljani sa zabrinutošću prate širenje radioaktivnosti.
Francuska takođe očekuje da će radioaktivnost tokom dana stići do nje, dok Britanija veruje da će se sa nuklearnim česticama suočiti tek za nekoliko dana. Mreža od 63 kontrolne stanice širom Pacifika, Severnog Atlantika i Severne Amerike meri prisustvo radioaktivnog jodina u tragovima, dok Organizacija za sveobuhvatnu zabranu nuklearnih proba UN, sa sedištem u Beču, koja je zadužena za praćenje radijacije nastale zbog nuklearnih incidenata i eksplozija, potvrđuje prisustvo nuklearnih čestica iz Japana nad Rejkjavikom, ali tvrdi i da nivo ove radijacije iznosi samo oko jednog milionitog dela prirodne radijacije u okruženju i da zasad ne predstavlja nikakvu opasnost po zdravlje.
Janik Rusele iz francuskog "Grinpisa" kazao je za francuske medije da je oblak razblažen, pošto je prešao veliko rastojanje, ali da je problematično to što još nije poznato od kojih čestica je sastavljen.
Ranije danas diplomatski izvori na Islandu saopštili su da su tragovi radioaktivnih čestica uočeni iznad Islanda, ali da oni ne mogu da ugroze zdravlje ljudi.
"Pitanje je dana kada će se one raspršiti iznad severne hemisfere. Neće biti posledica po zdravlje ljudi u Evropi", kazao je Andreas Štol, naučnik iz norveškog Instituta za ustraživanja vazduha.
Nivo radijacije nad Tokiom je od zamljotersa narastao 10 puta, a prisustvo nuklearnih čestica iz Japana ustanovljeno je i nad Kalifornijom i Vašingtonom.
U nuklearnoj ekletrani Fukušima i oko nje ulažu se maksimalni napori da se reaktori ugase i da se najgore spreči. Još uvek je, međutim, pitanje hoće li to biti dovoljno, pogotovo kada se ima u vidu činjenica da su se u regionu oko Fukušime1 dogodila još dva zemljotresa.
U tokijskom vodovodu jutros je ponovo zabeleženo povećanje radioaktivnosti i preporučeno je da se voda iz vodovoda ne daje bebama.