Dim u Fukušimi, radioaktivna voda u Tokiju
Crni dim se izdiže iznad trećeg bloka havarisane atomske centrale Fukušima 1 u Japanu, pa su radnici koji nastoje da uspostave kontrolu nad njom ponovo evakuisani, saopštila je danas uprava centrale. Područje Fukušime pogodio je zemljotres od 4,7 stepeni Rihterove skale, a za sada nema izveštaja o šteti.
U međuvremenu, guverner Tokija Šinaro Išihara posavetovao je roditelje da deci ispod jedne godine starosti ne daju vodu iz česme, jer je u njoj otkrivena dvostruko veća doza radioaktivnog joda od količine koja je dozvoljena za novorođenčad.
Prema rečima zvaničnika kompanije Tokio elektrik pauer, evakuacija iz centrale Fukušima 1 je privremena, a predstavnica nacionalne agencije za nuklearnu bezbednost Hidehiko Nišijama je izjavila da uzrok pojave dima nije poznat.
Uprava Fukušime 1 očajnički nastoji da ohladi pregrejane reaktore i bazene sa upotrebljenim nuklearnim gorivom nakon što su katastrofe od 11. marta - zemljotres i cunami - izbacili iz stroja sisteme za hlađanje u ovoj centrali na severoistočnoj obali Japana.
Zbog havarije, u reaktorima je dolazilo do požara, eksplozija nagomilanog vodonika i oslobađanja radioaktivnih materija. U međuvremenu radnici su uspeli da dovedu električnu energiju do svih šest reaktora i sinoć su upalili svetla u trećem bloku centrale - prvi put od 11. marta.
Uprava centrale želi da tokom sledećih dana pokrene sisteme za hlađenje reaktora, ali
Još jedan zemljotres u Japanu
Japanske vlasti saopštile su da je još jedan zemljotres od šest stepeni Rihterove skale pogodio severoistok zemlje. |
štručnjaci upozoravaju na opasnost od požara jer je struja sprovedena kroz opremu koja je potencijalno oštećena u cunamiju. U međuvremenu, utvrđeno je da je koncentracija radioaktivnih materija u pijaćoj vodi u Tokiju dvostruko veća od nivoa koji je dozvoljen za novorođenčad, rekli su danas zvaničnici Biroa za vodoprivredu u glavnom gradu Japana.
U centru Tokija, koncentracija radioaktivnog joda-131 iznosi 210 bekerela po litru, što je više od dva puta od dozvoljenog limita za novorođenčad od 100 bekerela po litru. Bebe su izuzetno osetljive na radioaktivni jod koji može dovesti do raka štitne žlezde, kažu stručnjaci, ali zvaničnici su pozvali stanovništvo Tokija na smirenost i ukazali da male količine vode nisu škodljive za novorođenčad i da trenutni nivo joda nije opasan
po zdravlje dece i odraslih.
Ipak, guverner Tokija Šinaro Išihara posavetovao je roditelje da deci ispod jedne godine starosti ne daju vodu iz česme.