Hrišćanska golgota u islamskim zemljama
Turska, Malezija, Iran, Jordan, Saudijska Arabija i Maroko su zemlje koje su još uvek dosta daleko od verske tolerancije, kakvu poznajemo u centralnoj Evropi. Malo je islamskih zemalja koje imaju prave religijske slobode.
Muslimani širom sveta protestuju protiv zabrane gradnje minareta u Švajcarskoj. Ali kako stoje stvari sa verskim slobodama u islamskim zemljama, tj. koliko Alah dozvoljava hrišćanske crkve u zemljama u kojima muslimani čine većinu.
Turska: Zvanično u ovoj zemlji jedva da postoje verske slobode. U praksi, hrišćani su, naročito u Bosforu, izloženi torturi koja često završava i smrću. Tako su, na primer, 2007. ubijena trojica misionara u Malataji.
Godine 2006. ubijen je katolički sveštenik Andrea Santaro (60). Mladić koji ga je ubio tvrdio je da je bio pod uticajem objavljivanja karikature Muhameda u jednim danskim novinama. Tada su sveštenici hrišćanskih crkava bili prinuđeni su angažuju ličnu zaštitu koja ih je pratila kada izlaze iz svojih domova.
Nemački list "Bild" navodi da hrišćanske crke u Turskoj ne smeju da kupuju kuće i poseduju bilo kakve nekretnine, škole ili manastire, pa čak ni nameštaj. Posledica toga je, prenosi nemački list, da, na primer, nemačka evangelistička zajednica u Ankari službe drži u prostrorijama nemačke ambasade.
Inače, Istanbul mnogi smatraju sponom Istoka i Zapada, Evrope i Azije, islama i hrišćanstva, ali i misle da se verske slobode u tom gradu poštuju samo na papiru.
Saudijska Arabija: Hrišćanin koji sa sobom nosi krst ili Bibliju može biti uhapšen i osuđen na nekoliko meseci zatvora. U ovoj zemlji je zabranjena molitva čak i u vlastitom stanu. Jedan katolički imigrant, radnik na Filipinima završio je u zatvoru samo zato što je u svom koferu imao fotografiju brojanice.
Iran: Tamo važi čvrst šerijat: onaj ko pređe u hrišćanstvo, kažnjava se smrtnom kaznom. Mesta susreta Hrišćana su kao u starom Rimu tajna, u podrumima i ambarima.
Nedavni slučaj: Ehsan Fatahian (28) hrišćanin iz severnog Irana. Sud ga je osudio na smrt zato što je "napustio Gospoda“. Presuda je izvršena 11. novembra ove godine uprkos velikom protestu međunarodne zajednice.