"Libijski scenario" uskoro i u Jemenu?
Na desetine jemenskih oficira prešlo je danas na stranu opozicije, dok je više ambasadora te zemlje u pismu zatražilo ostavku predsednika Alija Abdulaha Saleha.
Ambasadori Jemena u Parizu, Briselu, Ženevi, Berlinu i Londonu kao i u konzulatu u Frankfurtu "poslali su poruku predsedniku Salehu zatraživši od njega da odgovori na zahteve naroda i podnese ostavku kako bi se izbeglo krvoproliće", rekao je Frans presu jemenski ambasador u Francuskoj Haled al-Akva.
Toj poruci pridružio se i jemenski ambasador na Kubi koji je rekao da "računa na predsednikovu mudrost kako bi interes zemlje stavio ispred sopstvenih interesa".
Plemenski lider šeik Sadek al-Ahmar zatražio je od predsednika Saleha, koji je na vlasti 32 godine, da se povuče.
Francuska zatražila odlazak Saleha
Francuska je danas zatražila odlazak sa vlasti jemenskog predsednika Ali Abdulaha Saleha i time postala prva država zapada koja je uputila takav zahtev.
"Danas je jasno da je neizbežan odlazak sa vlasti predesdnika Saleha", izjavio je u Briselu francuski šef diplomatije Alan Žipe, nakon sastanka sa svojim evropskim kolegama.
Pomoći svrgavanje vladara koji pucaju snajperima na demonstrante: Alan Žipe
On je dodao da treba pomoći onima koji čine sve kako bi se poštovala ljudska prava i koji hoće da stvore demokratiju.
"To važi za sve zemlje, a mi danas ističemo Jemen jer se sutuacija tamo pogoršava", naglasio je Žipe.
Žipe je povodom situacje u Bahreinu rekao da u toj državi dijalog treba da zameni represiju, ali nije zatražio odlazak sa vlasti vladajuće dinastije. |
U centru Sane i dalje se nalaze demonstranti i pored zabrane okupljanja, a njima se pridružio i veliki broj oficira i vojnika. Nešto ranije opoziciji se pridružio i jedan od komandanata vojske, general Ali Mohsen al-Ahmar koji je za katarsku televiziju Al Džazira rekao da podržava "mirne proteste mladih" i optužio predsednika za represiju nad učesnicima demonstracija i guranje zemlje u građanski rat.
Vlasti su danas izvele na ulice tenkove i rasporedile ih posebno oko predsedničke palate, sedišta vladajuće stranke, ministarstva odbrane i Centralne banke.
U Adenu, na jugu zemlje, general Naser Ali Šuaibi takođe se pridružio opoziciji kao i 60 oficira iz provincije Adramut i 50 oficira ministarstva unutrašnjih poslova.
Ostavku je danas podneo i guverner Adena, Ahmad Katabi u znak protesta zbog onoga što se događa u zemlji.
Juče su u Jemenu održane masovne demonstracije u više gradova zbog pogibije preko 50 učesnika demonstracija na koje su petak u Sani sa krovova zgrada pucali pripadnici snaga bezbednosti.
Taj masakr je danas osudio generalni sekretar UN Ban Ki-mun koji je istakao da "jemenska vlada ima obavezu da zaštiti civile". "Nema alternative globalnom dijalogu o političkim, socijalnim i ekonomskim reformama radi prevazilaženja političke krize", rekao je Ban Ki-mun tokom posete Kairu.
Protesti u Jemenu traju više od mesec dana, a demonstranti zahtevaju političke slobode i ostavku predsednika Ali Abdulaha Saleha koji je na vlasti već 32 godine.
U znak protesta zbog napada na demonstrante, nekoliko ministara u Jemenu je podnelo ostavke među kojima su i ministar za ljudska prava i ministar turizma. Ostavku je podneo i ambasador Jemena u UN.
Predsednik Jemena Ali Abdulah Saleh juče je raspustio vladu i imenovao privremenu, koja će obavljati tekuće poslove do izbora novog kabineta".