Medvedev: Rusija spremna da posreduje
Ruski predsednik Dmitrij Medvedev izjavio je da njegova zemlja neće učestvovati u zatvaranju vazdušnog prostora Libije niti u kopnenim operacijama u Libiji, ali je spremna da upotrebi svoje mirovnjačke potencijale i posredničke napore. Ruski premijer Vladimir Putin kritikovao je rezoluciju Saveta bezbednosti UN za Libiju jer je njome omogućena vojna intervencija na suverenu državu.
"Rezolucija je puna propusta i omogućava sve i podseća na srednjovijekovni poziv na krstaški rat. U stvari, omogućava intervenciju na suverenu državu", rekao je Putin.
Medvedev kritikuje Putina
Ruski predsednik Dmitrij Medvedev ocenio je danas kao neprihvatljivo termin "krstaški", koji je upotrebio premijer Vladimir Putin opisujući vojnu intervenciju u "Treba biti veoma obazriv kada se daju izjave o Libiji. Smatram da rezolucija (UN) predstavlja i našu interpretaciju događaja u Libiji, ali ne u potpunosti. Zbog toga nismo iskoristili pravo na veto", dodao je ruski predsednik. |
Stalni predstavnik Rusije pri NATO Dmitrij Rogozin izjavio je da aktivnosti zemalja-članica Alijanse, koje učestvuju u operaciji protiv libijskog lidera Moamera el Gadafija, premašuju okvire Rezolucije Saveta bezbednosti UN o Libiji.
“Smatram da udari po ciljevima, koji nemaju veze sa avijacijom, uključujući sredstva protivvazdušne odbrane, aerodrome, vazdušne ciljeve, sve to izlazi iz okvira označenih ciljeva i ne odgovara Rezoluciji SB UN o Libiji”, rekao je Rogozin.
Prema njegovim rečima, i dodao da je sada je u NATO-u uveden režim povećane poverljivosti za informacije koje se odnose na vojnu operaciju u Libiji.
I Indija protiv bombardovanja Libije
Indijski ministar inostranih poslova S. M. Krišna pozvao je da budu obustavljeni vazdušni napadi na Libiju, ocenivši da oni prete da ugroze živote najviše nedužnih civila, stranih građana i diplomatskih misija.
"Žalimo zbog bombardovanja koje je u toku. Indija poziva sve strane da izbegnu upotrebu nasilja za rešavanje spora. Smatram da je hitno potrebno zaustaviti oružani konflikt", izjavio je ministar. Ministar je napomenuo da vazdušni napadi štete uglavnom nedužnim civilima, stranim građanima i diplomatskim misijama. |
“To objašnjavam time što među saveznicima nema jedinstva o tome na koji način je neophodno ispunjavati Rezoluciju”, rekao je Rogozin.
Ranije danas rusko Ministarstvo inostranih poslova saopštilo je da zvanična Moskva poziva zapadnu koaliciju da prestane sa neselektivnom primenom sile u Libiji i da smatra nedopustivim prekoračenje mandata iz rezolucije 1973 Saveta bezbednosti, radi dostizanja ciljeva ''koji otvoreno prevazilaze okvire njenih odredbi''.
U međuvremenu, ruske agencije su prenele saopštenje Kremlja da je ruski predsednik Dmitrij Medvedev razrešio dužnosti dosadašnjeg specijalnog predstavnika za veze sa liderima afričkih država Alekseja Vasiljeva i na mesto specijalnog predstavnika za saradnju sa zemljama Afrike imenovao dosadašnjeg predstavnika za Sudan i predsednika Komiteta za međunarodne odnose u Savetu federacije (gornjem domu parlamenta) Mihaila Margelova.
Medvedev: Rusija spremna da posreduje
Rusija neće učestvovati ni u kakvim operacijama zatvaranja vazdušnog prostora Libije, neće upućivati kontingente u slučaju kopnene operacije, ali je spremna da upotrebi svoje mirovnjačke potencijale i posredničke napore, izjavio je danas ruski predsednik Dmitrij Medvedev.
„Mi svoje odnose sa Libijom nismo prekidali, zato naše posredničke usluge mogu biti potrebne“, rekao je Mevedev, prenose svetske agencije. „Svi treba da učestvujemo u tome kako bi putem pregovora pokušali da prekinemo taj konflikt“, rekao je ruski predsednik, naglašavajući da su upravo na to usmerene rezolucije Saveta bezbednosti UN o Libiji i da upravo stoga Rusija nije uložila veto na Rezoluciju 1.973 SB UN.
"Naravno, nećemo učestvovati u zatvaranju vazdušnog prostora, nećemo upućivati kontingent ukoliko bude kopnene operacije, ali ćemo upotrebiti svoje mirotvoračke potencijale i posredničke napore“, rekao je Medvedev.
Konstatujući da trenutno ne postoji koalicija koja bi mogla sprovoditi usaglašenu politiku, predsednik Rusije je dodao da aktivnosti nisu usaglašene i da mu se čini da ne postoji jedinstven plan usmeren na jačanje mira u Libiji.
"Drugo pitanje je s kim tamo razgovarati“, rekao je Medvedev, dodajući da za mnoge zapadne zemlje libijski lider Muamer el Gadafi nije pogodan.
Prema rečima ruskog predsednika, Moskva je svesno glasala za Rezoluciju 1.973 Saveta bezbednosti UN, preneo je Itar-Tas. "Ne smatram tu rezoluciju pogrešnom, ona u celini odražava naše shvatanje onoga što se događa“, rekao je Medvedev novinarima, komentarišući uzdržanost Rusije pri glasanju o rezoluciji, dodajući da je pogrešno sada govoriti da Rusija nije znala šta radi.
„Mi smo na to išli svesno, takve su bile moje instrukcije Ministarstvu inostranih poslova", dodao je ruski predsednik.
"Rusija je maksimalno pažljivo pratila situaciju i bespogovorno osudila postupanje rukovodstva Libije prema sopstvenom narodu. Rukovodeći se tim shvatanjem, mi smo podržali rezolucije 1.970 i 1.973 SB UN upravo radi zaštite civilnog stanovništva i sprečavanja eskalacije konflikta“, rekao je Mevedev.
Prema njegovim rečima, razvoj događaja pokazuje da su počele borbene aktivnosti u kojima stradaju i civilni objekti i mirno stanovništvo. "To se ne sme dopustiti“, upozorio je Medvedev, napominjući da primena sile treba da bude proporcionalna dešavanju na terenu.
"Nadam se da će usaglašavanjem delovanja međunarodne zajednice u Libiji biti uspostavljen mir i donete mere za sprečavanje širenja konflikta na druge zemlje“, kazao je šef ruske države.