Japan: Stepen opasnosti na 5. nivou
Japanska agencija za nuklearnu bezbednost podigla je danas sa četvrtog na peti stepen opasnost od incidenta u nuklearnoj centrali Fukušima, rekao je jedan zvaničnik te agencije. I broj žrtava zemljotresa i cunamija povećan je na 17.000.
Skala ima ukupno sedam stupnjeva; četvrti stepen definiše da incident ima lokalne posledice, a podizanje na peti stepen znači da bi eventualna nuklearna katastrofa u Fukušimi imala dalekosežnije posledice.
Zvaničnik Agencije nije, međutim, želeo da da preciznija objašnjenja o podizanju stepena opasnosti za još jedan nivo.
Ponovo kulja dim iz Fukušime 1
Iz drugog bloka nuklearne centrale Fukušima 1 u Japanu od jutros izbija dim dok ekipe za vanredne situacije nastoje da u havarisano postrojenje dovedu struju kako bi se reaktivirao sistem za hlađenje nuklearnog goriva, javljaju svetski mediji. Nije jasno šta je uzrok dima, saopštila je agencija UN za atomsku energiju (IAEA).
Portparol japanske vlade Jukio Edano rekao je, međutim, da se radi o pari koja potiče od velike količine vode koja se baca iz helikoptera na oštećene i pregrejane reaktore.
Japanska javna televizija NHK javlja da će na Fukušimu 1 biti bačeno 50 tona vode, i to prevashodno na treći blok elektrane.
Veruje se da je u reaktoru trećeg bloka nivo vode za hlađenje šipki nuklearnog goriva opasno nizak i da postoji opasnost od njihovog topljenja a samim tim do velikog oslobađanja radioaktivnih materija.
Broj žrtava povećan na 17.000
Najmanje 17.000 ljudi poginulo je ili nestalo u razornom zemljotresu i cunamiju koji su pre sedam dana pogodili Japan, saopštila je policija. |
Regularni sistem za hlađenje isključio se u petak usled udara cunamija na centralu, a od tada u četiri od šest reaktora Fukušime 1 izbijali su požari, dolazilo je do eksplozija nagomilanog vodonika i do porasta nivoa radijacije iznad dozvoljenog.
Šef IAEA Jukija Amano je izjavio da japanske vlasti trenutno vode trku sa vremenom kako bi ohladile pregrejane reaktore.
Međutim, napredak je spor, kažu ekipe za vanredne situacije, a britanski BBC javlja da su čak iz Tokija mobilisana vatrogasna kola ne bi li se hlađenje ubrzalo.
Zvaničnici se nadaju će do kraja dana električni vodovi biti dovedeni barem do dva od šest reaktora i da će potom struja večeras biti uspostavljena u sistemu za hlađenje reaktora dva, javljaju japanske novinske agencije.
Verovatno do nedelje bila bi uspostavljena struja u reaktorima tri i četiri. Međutim, čak i da inžinjeri uspeju da povrate struju nije sigurno da će električne pumpe proraditi, jer su možda oštećene usled zemljotresa i cunamija i potonjim eksplozijama nagomilanog vodonika, javlja BBC.
Moguće zatrpavanje reaktora
Japanski inžinjeri priznali su da bi zatrpavanje oštećene elektrane Fukušima u pesak i beton možda bilo jedini način da se spreči širenje katastrofalnih nivoa radijacije, što je metod koji je upotrebljen u Černobilju 1986. godine.
Ovo je prvi put da je kompanija "Tepko", koja upravlja oštećenom nuklearnom elektranom, saopštila da je zatrpavanje velikog kompleksa jedna od mogućnosti pošto je zabeležen mali uspeh posipanjem vode iz vojnih helikoptera.
"Zatrpavanje reaktora betonom nije nemoguće. Međutim, trenutni prioritet je da pokušamo da ohladimo reaktore", rekao je zvaničnik "Tepka". |
Šef američke regulatorne komisije za nuklearnu energiju Gregori Jacko (Gregory Jazcko) procenio je da će za hlađenje reaktora i vraćanje Fukušime 1 pod kontrolu "možda biti potrebne nedelje".
Japan ipak zatražio pomoć SAD
Japan je danas zatražio američku pomoć za rešavanje krize sa nuklearnom centralom Fukušima 1.
Portparol japanske vlade Jukio Edano rekao je jutros da je Tokio zatražio od Vašingtona pomoć i da japanska i američka vlada trenutno razgovaraju o detaljima te pomoći.
Vojna vatrogasna vozila su se jutros uključila u polivanje reaktora broj tri vodom kako bi se sprečilo topljenje nuklearnog goriva u njemu a samim tim i od oslobađanja radijacije.
Američki helikopteri već pristigli da pomognu
U pripravnosti su i jedna vatrogasna kola američke vojske, rekao je neimenovani zvaničnik japanske vojska i dodao da će vozilom, ako uđe u akciju, upravljati japanski radnici.
SZO: Opasnost, za sada, samo za Japan
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) saopštila je danas da je rizik od radijacije iz Japana sveden na područje Azije i dodala da za sada nema opasnosti po druga područja.
"Do danas nemamo nikakve informacije o bilo kakvom značajnijem širenju radioaktivnog materijala izvan zone evakuacije", izjavio je direktor ogranka SZO u Kini Majkl O'Liri (Michael O'Leary).
O'Liri je dodao da je zbog toga napravljena zona za evakuaciju samo oko nuklearne centrale Fukušima, na severoistoku Japana, u kojoj je nakon razornog zemljotresa došlo do pregrevanja u četiri reaktora.
Zona za evakuaciju je prostor u prečniku od oko 20 kilometara od centrale, dok je onima koji žive na udaljenosti od 30-ak kilometara naloženo da ne izlaze iz svojih kuća.
Stručnjaci SZO procenjuju da postoji minimalan rizik da se radijacija oseti i u Tokiju, koji je oko 220 kilometara udaljen od reaktora u Fukušimi.
Ipak, Kina i druge zemlje u okruženju Japana pojačale su nadzor i kontrolu nivoa radijacije u strahu da bi mogla da se proširi i na njih.
Tako su građani u Pekingu, Šangaju i drugim kineskim gradovima masovno pokupovali svežu salatu iz supermarketa.
Kineski mediji javili su da proizvođači salate imaju još dva miliona tona te namirnice u rezervi, a vlasti poručuju građanima da nema razloga za zabrinutost.
Obećanje G7 da će podržati Japan zaustavilo rast jena
Nakon objave saopštenja G7, dolar je na berzi u Tokiju ojačao na 81,26 jena sa 79,45 jena, ali ipak nije potpuno jasno da li je to posledica vladine intervencije na tržištu ubrizgavanjem novih sredstava ili reakcija na vesti G7. Dolar je juče u jednom trenutku tokom trgovanja pao na 76,53 jena, što je rekordno nizak nivo za američku i rekordno visok nivo za japansku valutu.
Ministar finansija te zemlje, Jošihiko Noda, najavio je da će vlada jutros intervenisati na tržištu po otvaranju berze, ali su kasnije portparoli Ministarstva odbili na potvrde da li je do toga stvarno došlo. |