Milioni muškaraca višak u Indiji i Kini
Dve najmnogoljudnije države u svetu, Kina i Indija, imaju ''višak'' od 10 do 20 odsto muškaraca kojima preti da ostanu večite neženje, što predstavlja problem, jer su to sredine u kojima društveni status uveliko zavisi od porodičnog i bračnog statusa, navedeno je u studiji Centra za istraživanje zdravlja i međunarodnog razvoja pri Univerzitetskom koledžu u Londonu.
Ovaj fenomen je prvi put zabeležen tokom 80-ih godina prošlog veka, kada je zahvaljujući napretku tehnologije postalo moguće rano utvrđivanje pola embriona, preneli su strani mediji.
Godine 1979, u Kini se rađalo 106 dečaka na 100 devojčica, a 2005. broj muške dece na rođenju porastao je na 121, a u pojedinim oblastima gde je porodicama dozvoljeno da imaju dvoje dece, na čak 143. U Indiji taj broj iznosi 125 na severu zemlje, dok na jugu još ne prelazi 105.
Prema podacima iz 2005, u Kini postoji "višak" od 32 miliona muškaraca mlađih od 20 godina.
"Ti muškarci neće moći da se ožene, što predstavlja problem, jer su to sredine u kojima društveni status i socijalizacija uveliko zavise od bračnog i porodičnog statusa", upozoravaju istraživači.
Dečacima se u Kini, Indiji, ali i Južnoj Koreji tradicionalno daje primat nad devojčicama zbog društvenih, kulturoloških i finansijskih razloga.
Početkom 90-ih godina, južnokorejski statistički podaci otkrili su da je uobičajeni odnos od 105 muške prema 100 ženske dece na rođenju porastao u pojedinim gradovima na čak 125. Slična evolucija uočena je i u Kini gde je situacija dodatno komplikovana zvaničnom politikom jednog deteta, napominju istraživači.