Starosna granica za upravljanje kolima - 65 godina?
Na pitanje sa koliko godina čovek postaje prestar da bi vozio automobil, dve trećine ispitanika u jednoj američkoj telefonskoj anketi je iznelo stav da je 65 godina granica posle koje bi ljudi trebalo da ponovo polažu vožnju.
Pri tome su mlađi bili stroži od starijih - čak 84 odsto Amerikanaca koji imaju manje od 30 godina izjasnilo se za proveru sposobnosti vozača posle 65. godine, dok ni polovina onih starijih od 60 godina nije smatrala da je to potrebno, prenosi Rojters.
Neki stručnjaci smatraju da stariji vozači mogu da budu opasni na drumu zbog eventualnog opadanja nekih mentalnih, fizičkih i vizuelnih sposobnosti, kao i zbog toga što mnogi od njih uzimaju lekove koji mogu loše da deluju na sposobnost upravljanja vozilom.
Samo u dve američke savezne države, Ilinoisu i Nju Hempširu, od starijih vozača se zahteva da ponovo polažu vožnju, ali tek po navršenoj 75. godini. U 2008. u SAD je 21,6 miliona osoba starijih od 70 godina imalo vozačku dozvolu, što je činilo oko 10 odsto tadašnjeg ukupnog broja vozača.