"Frankfurtski atentator" novi tip islamskog teroriste
Dvostruki život 21-godišnjeg kosovskog Albanca, koji je u sredu na frankfurtskom aerodromu ubio dva vojnika SAD, a dvojicu ranio, tema je koja zaokuplja pažnju nemačkih stručnjaka za terorizam koji u njemu vide novi profil islamskih fundamentalista - opasnog usamljenika, pomalo čudnog i povučenog.
Mladić, koga prištinski mediji identifikuju kao Arida Uku, odrastao je u Nemačkoj, u porodici muslimana vernika, ali ne fanatičnoj i ima završenu srednju školu.
''Ako bi neko pozvao na džihad, pa šta... i to je deo ove lepe religije... čovek se sme protiv nevernika boriti, ako je napadnut....'', pisao je Uka, koji je, kako prenose nemački mediji, mrzeo i Nemačku i ''nevernika Angelu Merkel''.
Kosovski Albanac, je, sudeći prema internet ''tragovima'', koje je iza sebe ostavio, islamista, koji je voleo da igra ratne kompjuterske igrice, a sebe je video u svetom ratu protiv nevernika i simpatisao radikalnu scenu nemačkih salafista, piše štampa.
Posle napada u sredu u autobusu američke vojske na terminalu frankfurtskog aerodroma, koji je kosovski Albanac priznao u policiji, nemački eksperti analiziraju novi fenomen radikalizovanih ekstemista-usamljenika.
''To je bio napad koji se dogodio kao 'grom iz vedrog neba' '', rekao je ministar unutrašnjih poslova Hesena Boris Rajn, navodeći da ovaj mladić ''nije upadao u oči'' sigurnosnim službama.
Zaglavio mu se pištolj, pa više nije mogao da ubija
Pištolj kojim je Arid Uka pucao američke vojnike zaglavio se tokom napada, što je sprečilo još veći gubitak ljudskih života, rekao je danas nemački državni tužilac
Rajner Grišbaum (Rainer Griesbaum).
Grišbaum kaže da je Uka rekao policiji da je otišao na aerodrom isključivo zato da bi ubijao Amerikance "iz osvete zbogameričke misije u Avganistanu".
Uka je navodno dan pre incidenta gledao snimak na JuTjubu (YouTube) koji je prikazivao napad američkih vojnika u Avganistanu na jednu kuću, i taj snimak ga je inspirisao na "sprečavanje daljih okrutnosti".
Detektiv frankfurtske policije Peter Brustman rekao je da je Uka izjavio da nije planirao napad na Amerikance na aerodromu.
"Rekao je da je odlučio da napadne američke vojnike na putu u Avganistan kada mu se ukaže prilika. Zato je nosio oružje", izjavio je Brustman.
Prema njegovim rečima, Uka tvrdi da "nije znao da će u tom trenutku, na tom mestu biti autobus sa američkim vojnicima".
Kada je video autobus sa 15 vojnika parkiranih ispred Terminala dva na frankfurtskom aerodromu, prišao je jednom od njih koji je stajao napolju; pitao ga za cigaretu a zatim je poželeo da zna da li ti vojnici idu za Avganistan.
"Kada mu je vojnik rekao da, pucao je tom 25-godišnjaku u glavu s leđa", izjavio je tužilac Grišbaum.
Potom je Uka upao u autobus i uz poklič "Alah je veliki" pucao vozaču u glavu, usmrtivši i njega, dodao je tužilac. Zatim je pucao u dva vojnika, povredivši obojicu, a kada je uperio pištolj u trećeg, pištolj se zaglavio. Dva puta je povukao oroz, ali do opaljenja nije došlo i Uka je pobegao, rekao je Grišbaum. U oružju je ostalo još šest neispaljenih metaka.
Vojnik kojeg nije uspeo da ubije je potrčao i sustigao Uku, a u tom trenutku su ga ščepala i dva nemačka federalna policajca.
Tužilac je takođe rekao da je mladi Albanac uz sebe imao nož.
Uka ima srpsko i crnogorsko državljanstvo, ali je odrastao i školovao se u Frankfurtu, dodao je detektiv Brustman
Usamljenici koji "krstare" Internetom
Atenat, prvi na nemačkom tlu sa islamističkom pozadinom, ima paralela, kažu eksperti, povezujući to sa ličnošću mladog kosovoskog Albanca, sa drugim atentatima usamljenika islamista.
Paralele se povlače sa krvoprolićem vojnog psihijatra u američkoj kasarni u Teksasu u novembru 2009. godine, kada je usamljenik ubio 13 osoba, a 29 povredio. Psihijatar ubica je negovao kontakte sa jednim radikalnim imamom, koji je kasnije napadača proglasio za heroja.
''Frankfurtski atentator'' bi mogao biti ''nemački ekvivalent za taj slučaj'', kažu eksperti. ''Tip usamljenika, aktivnog na internetu je novi fenomen u islamskom terorizmu'', kažu nemački eksperti za terorizam.
''Najveći problem je, zapravo, što se radikalizovani usamljenici jedva mogu da otkriju'', rekao je ekspert za terorizam Rolf Tophofen, analizirajući napad kosovskog Albanca, koji je izazvao osude najviših nemačkih i američkih poliltičara.
Američka vojska, bez obzira na ovaj napad u Frankfurtu, ima, kažu lokalni mediji, poverenje u Nemačku.
''Uprkos užasnoj tragediji, mi verujemo da je Nemačka sigurno mesto za naše vojnike i njihove poprodice za život i rad'', rekao je američki vicekomandant u Nemačkoj general-major, Stiven Miler.