NATO bi napao Libiju, al' se plaši Arapa
Članice NATO-a nisu se još dogovorile o mogućoj vojnoj intervenciji u Libiji i bilo kakvo buduće rešenje mora biti pažljivo razmotreno, izjavio je sinoć američki sekretar za odbranu Robert Gejts.
"Ne postoji jednoglasnost unutar NATO-a za upotrebu vojne sile", kazao je šef Pentagona na konferenciji za novinare sa načelnikom Združenog generalštaba američkih oružanih snaga, admiralom Majkom Malenom.
Ministar spoljnih poslova Francuske Alen Žipe upozorio je, u međuvremenu, da bi vojna intervencija NATO snaga u Libiji mogla da bude "krajnje kontraproduktivna".
"Ne znam kakva bi mogla da bude reakcija na ulicama arapskih gradova, ukoliko Arapi širom Mediterana vide NATO snage da pristaju na južnom Mediteranu", rekao je Žipe i ocenio da bi takva mera bila "krajnje kontraproduktivna".
"Pre nego što dođemo do te tačke, potrebno je da pojačamo pritisak da Gadafi bude oboren, on će biti oboren jer je već izolovan u Tripoliju", kazao je Žipe.
Ambasador Rusije pri NATO Dmitrij Rogozin smatra da bi američka vojna intervencija u Libiji mogla da izazove rat.
On je upozorio da akcije, koje bi bile sprovedene u suprotnosti sa odlukama Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, predstavljaju direktno kršenje međunarodnog prava, preneli su ruski mediji.
Rogozin je ocenio da su sankcije Libiji, koje je usvojio Savet bezbednosti, dovoljne da Gadafiju ukažu da primena sile protiv opozicije uznemirava međunarodnu zajednicu.
Portparolka Alijanse Oana Lugesku kazala je juče da se saveznici NATO-a aktivno konsultuju kako bi se "pripremili za svaku mogućnost" u vezi sa krizom u Libiji i dodala da bi opcija uvođenja zone "zabranjenog leta" morala da dobije podršku UN.