"Nema vojne akcije, samo 'humanitarne'"
Američki državni sekretar Hilari Klinton izjavila je da ne predstoji nikakva vojna akcija SAD u Libiji, a da je raspoređivanje vojnih snaga oko te zemlje učinjeno zbog podrške eventualnoj humanitarnoj intervenciji.
"Ne, ne", bila je izričita Klintonova u razgovoru sa novinarima sinoć u Ženevi, gde je prisustvovala sednici Saveta Ujedinjenih nacija za ljudska prava.
"Verujemo da će biti potrebe za podršku humanitarnoj intervenciji. Takođe znamo da će, nažalost, biti potrebe za misije spasavanja. Ali ne predstoji nikakva vojna akcija koja uključuje brodove američke mornarice", precizirala je Klintonova.
Prema njenim rečima, opcija koja se trenutno razmata je uvođenje zone neletenja iznad Libije.
Pentagon je ranije potvrdio da SAD raspoređuju svoje vojne pomorske i vazdušne snage oko Libije, ali je saopštio da nije doneta nikakva odluka o njihovoj upotrebi.
Klintonova je podsetila da su hiljade Tunižana već napustili svoju zemlju u krenuli za Evropu.
Očekujemo da vidimo Libijce i druge koji su blokirani u Libiji, što predstavlja veliku opasnost na moru, dodala je ona.
Gadafi bi mogao da upotrebi bojni otrov
Britanski premijer Dejvid Kameron i lideri ostalih zapadnih zemalja na ivici su da izdaju naređenje za pokretanje vojne akcije protiv libijskog lidera Moamera Gadafija iz strahovanja da bi mogao da upotrebi hemijsko naoružanje protiv sopstvenog naroda, piše britanski dnevnik "Dejli telegraf".
Izvori iz britanske vlade navode da Libija ima uskladištene zalihe bojnog otrova iperita, uprkos obećanju datom 2003. godine da će odustati od naoružanja za masovno uništenje. Jedan od izvora rekao je da je, pre nego što postanu hemijsko naoružanje, potrebno pomešati hemikalije i njima napuniti bombe. Izvor je naglasio da to naoružanje treba uništiti.
|