Srbe teraju u mađarske škole
Gradonačelnik Batanje, na jugoistoku Mađarske, pokušava silom da prebaci učenike srpske i rumunske nacionalnosti u mađarsku osnovnu školu, piše list "Mađar nemzet". Iza toga stoji potreba de se nadomesti broj đaka mađarske osnovne škole, kako bi mogla da dobije sportsku halu, navodi list.
Nekadašnji poslanik Mađarske socijalističke partije, kako navodi konzervativni list "Mađar nemzet", nastoji da ograniči broj đaka u školama na srpskom i rumunskom jeziku, kako bi opravdao izgradnju fiskulturne sale mađarske obrazovne ustanove.
List navodi da Karšai želi da smanji broj učenika u pomenute dve manjinske škole na osam, a da svi ostali budu prinuđeni da odu u mađarsku školu. Uslov da se dobije novac od države bio je da mađarska osnovna škola ima određen broj đaka, kako hala ne bi zvrjala prazna.
Pošto su manjinske škole u Batanji, prema mišljenju većine roditelja, kvalitetnije od mađarske škole, u njih su upisana i mnoga deca iz mešovitih brakova, pa i čisto mađarskih, shodno pravu na slobodan izbor obrazovne ustanove.
U odgovoru tvrdenje lista, Karšai je istakao da su optužbe na njegov račun "neosnovane", pošto, navodno, 70 đaka u manjinskim razredima nisu srpkog ili rumunskog porekla.
Srbi i Rumuni: Diskriminacija!
Direktorka srpske osnovne škole u Batanji Vera Pejić-Sutor, koja je ujedno i predsednica Srpske samouprave u tom mestu i član Skupštine Zemaljske samouprave Srba u Mađarskoj, smatra da se radi o diskriminaciji manjinskih škola, a slično mišljenje je iznela i direktorka rumunske osnovne škole Julija Olteanu.
"Dok se Mađari uveliko zalažu za sve veća prava svoje manjine u okolnim zemljama i burno reaguju na svaku pojavu koja im ne ide u prilog, u Mađarskoj se odvijaju procesi koji nisu naklonjeni nacionalnim manjinama i koji, po svemu sudeći, ne mogu biti slučajni", pišu Srpskie nedeljne novine.
List navodi da se, kada je o srpskoj zajednici reč, drastično smanjuju budžeti neophodni za funkcionisanje manjinskih samouprava i donose zakonska rešenja koja duboko zadiru u autonomna prava nemađara.
"U pojedinim školama se bez mnogo buke ukida nastava srpskog jezika, kao što je to slučaj u Novom Sentivanu (kod Segedina), a dešava se i da pojedini lokalni moćnici daju sebi pravo da limitiraju broj dece koja pripadaju manjinama, ne samo u osnovnim školama, već i u vrtićima", naglašava taj srpski nedeljnik.