Sedam istina o islamu
U Nemačkoj, se posle referenduma o zabrani izgradnje minareta u Švajcarskoj, pokrenula javna debata o mogućnosti uvođenja sličnog scenarija i u toj zemlji. U Nemačkoj postoji 206 džamija sa minaretima, a planirana je izgradnja još 120.
Poslednjih dana u svetskoj javnosti se dosta raspravlja o zabrani izgradnje minareta koju je uvela Švajcarska. U pojedinim zemljama političari pozivaju vlasti da raspišu referendume, kao na primer u Holandiji, u kojoj je Desničarska Slobodarska stranka (PVV) saopštila kako će zatražiti od holandske vlade da održi referendum o zabrani gradnje minareta.
U Nemačkoj, koja se graniči sa Švajcarskom, pokrenuta je slična rasprava, ali još nije zatražen referendum.
Nemački mediji puni su izjava i intervjua sa protivnicima i zagovornicima izgradnje džamija sa minaretima, podacima i činjenicama o islamskim zajednicama. Mi iz nemačkih medija izdvajamo članak:
7 istina o slamu
1. U Nemačkoj postoji 206 džamija sa minaretima, a planirana je izgradnja još 120. Najviši minaret biće u Kelnu: dva tornja- svaki 55 metara visok. Katedrala u Kelnu je tri puta viša. Arhitekte minareta Gotfrid i Paul Bom proslavili su se kao graditelji hrišćanskih crkava.
2. Bez tornja nema ni minareta. Ideju da božiji hram ukrašavaju visokim tornjevima, muslimani su preuzeli od hrišćana u 7.veku. U islamskim zemljama hodža poziva na službu, a na minaretima se nalaze zvučnici. U Nemačkoj je uvedena odredba po kojoj se na službu ne poziva preko zvučnika.
3. Žene nisu ravnopravne. U džamijama je veliki deo rezervisan za muškarce, dok se žene mole u posebnim prostorijama.
4. Džamije su više od božijih domova, oni su mesto susreta, oko njih se nalaze kafići, biblioteke, i mesta na kojima se drže predavanja o islamu. Posebno su opasni centri, gde imami propagiraju „sveti rat“. Jedan od pilota koji je izvršio samoubistvo prilikom napada na američke "kule bliznaknje", Mohamed Ata, posećivao je džamiju u Hamburgu.
5. Za molitvu ne treba minaret. Ono što je za hrišćane nedelja, za muslimane je petak. Dnevno se moli 36 odsto Turaka u Nemačkoj, a samo 22 odsto ide redovno u džamije. To je ipak više nego što hrišćani idu nedeljom u crkve.
6. Džamije pretežno posećuju Nemci koji su prešli u islam. U Nemačkoj ih ima otprilike 18.000. Među njima su i dvojica optuženih za podmetanje bombi i ubistva.
7. Džamije nisu teroristički centri. Jednom godišnje 3.oktobra muslimani imaju dan otvorenih vrata na svojim džamijama kada pozivaju ostale građane na razgovor.