Rasista ubijao i Srbe
Policija iz Švedske sumnja da je rasista Peter Mangs (38), koji je uhapšen zbog ubistava više stranaca, najveći serijski ubica u ovoj zemlji, a specijalna kriminalistička grupa istražuje njegovu moguću umešanost u čak 14 nerazjašnjenih likvidacija u južnom delu Švedske!
Inspektori proveravaju zločine počinjene poslednjih desetak godina, a među ubijenima je i nekoliko bivših Jugoslovena za koje se ranije verovalo da su žrtve mafijaških obračuna.
Za švedsku policiju je dugo bilo nezamislivo da postoji ubica poput Petera Mangsa. On je čak više puta dobrovoljno pristao da mu se produži pritvor dok se istraga ne završi, a tek naknadno je saznao da je osumnjičen za nove zločine. Prema pisanju švedske štampe, među interesantnijim slučajevima je ubistvo Petra Grujića koji je izrešetan 7. jula 2005. u glavnoj ulici u Malmeu.
Pošto je švedska policija tretirala Grujića kao jednog od vodećih ljudi u podzemlju u to vreme, istražitelji su bili uvereni da je reč o mafijaškom obračunu i naručenoj likvidaciji. Ubica do danas nije nađen, pa istražitelji sada proveravaju da li je Peter Mangs bio umešan u ovo ubistvo.
Posebno je interesantno ubistvo vlasnika ilegalnog kluba koji vodi poreklo iz bivše Jugoslavije, počinjeno početkom decembra 2007. u garaži na Rosengordu u Malmeu, kao i likvidacija mladića, takođe sa područja bivše SFRJ, koji je nađen mrtav pored strelišta u Malmeu 2001. godine.
Poznato je da je Mangs bio aktivan strelac i da je čak imao dozvolu za pištolj kojim je ubio više osoba. Zbog obima istrage, državni tužilac ne veruje da će suđenje Mangsu početi u skorije vreme.
"Jugosloveni" najveća useljenička grupa
|
- Dizanje optužnice može se očekivati tek za nekoliko meseci. Osumnjičeni Mangs sve vreme poriče zločine koji mu se stavljaju na teret, ali istraga je ipak proširena - kazao je tužilac Solveig Volstad.
Peter Mangs uhapšen je 9. novembra prošle godine i u međuvremenu je bio podvrgnut manjem psihijatrijskom ispitivanju koje je pokazalo da najverovatnije boluje od ozbiljnih psihičkih poremećaja. Porodice žrtva, za koje je utvrđeno da ih je Mangs ubio, nisu krile nezadovoljstvo sporom istragom.
- Osećao sam da je policija bila izuzetno pasivna i nije imala ni ambicije ni snage da reši ovaj slučaj - kaže sin Korosa Efatijana, koji je ubijen sredinom 2003. godine.
Nekoliko meseci ranije, Mangs je dobio dozvolu za polautomatski pištolj "glok" kojim je ubijen i Firas Al Šariah dok je zaključavao ulazna vrata svog stana.
Osumnjičeni Mangs mogao je biti zaustavljen mnogo ranije budući da je 2003. godine postojalo više tragova koji su vodili do njega.
Jedna od policijskih teorija bila je da se iza ubistava nalaze rasistički motivi serijskog ubice. Mangs je bio nastanjen u istoj ulici kao žrtva koju je pre ubistva nazvao telefonom iz streljačkog kluba. Međutim, tek posle niza drugih zločina i pojačane istrage, Mangs je uhvaćen.
Olakšanje među zemljacima
|