Egipat: Propao dogovor režima i opozicije
Egipatske vlasti i nekoliko opozicionih grupa, uključujući najjači pokret Muslimansko bratstvo, dogovorili su se danas da formiraju komisiju za ustavne reforme, omoguće slobodu štampe, oslobode osobe uhapšene tokom antivladinih protesta i ukinu zakon o vanrednom stanju kada to dozvoli bezbednosna situacija, saopštio je portparol vlade u Kairu. Opoziciju, međutim, ovakvo saopštenje nije u potpunosti zadovoljilo.
Postignut je dogovor o "formiranju komisije, u kojoj će učestvovati sudstvo i izvestan broj političara, kako bi se proučile i predložile ustavne promene i neophodni zakonski amandmani do prve sedmice marta", rekao je portparol vlade Magdi Radi.
Radi je kazao da je, pored "mirne tranzicije vlasti na osnovu Ustava" i formiranja panela za ustavne reforme, predloženo otvaranje kancelarije za primanje žalbi koje se tiču političkih zatvorenika, ukidanje ograničenja rada medija i komunikacija i odbacivanje "svakog stranog mešanja u egipatska pitanja", kao i ukidanje u velikoj meri kritikovanog zakona o vanrednom stanju "u zavisnosti od bezbednosne situacije".
Muslimanska braća nezadovoljna
Reforme koje predlaže režim Hosnija Mubaraka u cilju prevazilaženja političke krize su
Ideja da se oformi odbor sastavljen od vlasti i opozicije za pripreme ustavnih reformi je "nedovoljna", izjavio je Mohamed Mursi, predstavnik Muslimanske braće na konferenciji za novinare u Kairu.
"Radijevo saopštenje nije dovoljno" rekao je Mursi za novinare. "Naši zahtevi su i dalje isti. Ona (vlada) nije odgovorila na većinu zahteva. Dala je samo neke odgovore i to površne" ocenio je drugi predstavnik Muslimanske braće, Esam Al Arijan. |
Američka agencija AP piše da je egipatski režim obećao da neće proganjati učesnike antivladinih protesta koji traju već dve nedelje, da neće gušiti slobodu štampe i ometati korišćenje Interneta i usluga mobilne telefonije, kao i da će naložiti sudskim organima da se bore protiv korupcije i sudski gone one koji iza nje stoje.
U pregovorima egipatske vlade i opozicije nisu učestvovale sve opozicione grupe, koje skoro dve nedelje protestuju protiv režima predsednika Hosnija Mubaraka, jer su neke od njih odbile da pregovaraju dok Mubarak ne ode s vlasti.
Mubarak je ranije odbio da mesto predsednika države napusti pre isteka mandata, ističući da se neće kandidovati na predsedničkim izborima u septembru, uz obećanje da će sprovesti političke reforme.
Egipat odbija diktat iz inostranstva
Egipat odbija "diktat" iz inostranstva, izjavio je danas ministar spoljnih poslova Ahmed Abul Geit posle ponovljenog poziva nekoliko zapadnih zemalja za brzu i urednu političku tranziciju Egipta koji se suočava sa izazovom bez presedana.
Abula Geita su pozvale njegove kolege iz SAD i nekoliko evropskih zemalja, kao i iz Kanade i Australije da bi se obavestili o stanju u Egiptu, navodi se u saopštenju predstavnika Ministarstva spoljnih poslova Hosama Zakija.
"Ministar je rekao svojim sagovornicima da je egipatski narod u celini ne prihvata diktat stranaca" i naglasio "značaj koji strani zvaničnici i dalje pridaju nametanju posebno metoda Egiptu", saopštio je predstavnik.
"Ponavljanje reči kao što je 'hitan prelazni period' odražava nerazumevanje situacije i egipatskog Ustava", rekao je predstavnik, citirajući ministra Geita.
Po Abulu Geitu, "situacija se poboljšava", psebno jer je dana počeo dijalog "države i narodnih političkih snaga koje traže političke reforme".
Ministar je takođe rekao svojim kolegama da su egipatske vlasti pokušavale "u meri u kojoj je to na terenu moguće, da postepeno vrate mir i ograniče nasilje protiv svih stranaca", dodavši da je Egipat angažovan za "zaštitu dopisnika međunarodnih medija". |
Današnje pregovore sa opozicijom vodio je potpredsednik Egipta Omar Sulejman, a Rojters je ranije izvestio da su među učesnicima sastanka članovi opozicionih stranaka, nezavisni pravni stručnjaci, političari i biznismeni.
El Baradej: Mutni pregovori
Mohamed El Baradej koji se vratio u Egipat da podrži demonstracije protiv predsednika Hosnija Mubaraka, potvrdio je da nije bio pozvan na današnje pregovore vodeće opozicione grupacije - Muslimanske braće i vlasti u Kairu, i nazvao ih "mutnim".
"Nisam pozvan da učestvujem u pregovorima, u tom dijalogu, ali ja sam u centru zbivanja" rekao je El Baradej za američku tv mrežu NBC.
Vlasti će razgovarati i sa predstavnicima partije Vafd (Wafd), Tagamu(Tagammou) i sa grupama pro-demokratske omladine koje su pokrenule demonstracije, kao i sa nezavisnim političkim ličnostima i poslovnim ljudima.
El Baradej je ocenio da je taj proces "mutan" jer se, po njegovim rečima, na trenutke ne zna ko će s kim razgovarati. Pord toga je zamerio što su u pregovorima, na strani vlasti, svi predstavnici pripadnici Vojske.