Ubistva, hapšenja i pljačke u Kairu
Jutro nakon što je Mubarak dramatično najavio da se neće kandidovati na sledećim izborima, njegove pristalice slile su se na trg Tahrir i tada je zavladalo nasilje u centru Kaira. Odmah su se pojavile sumnje da Mubarakove pristalice nisu obični građani koji daju podršku čoveku koji je vladao Egiptom tri decenije.
Pokazalo se da su sumnje delom osnovane. Kada su sukobi počeli, narod je uhvatio neke od njih. Počeli su da mole za svoje živote i da viču da ih je vlada platila da izađu i protestuju. Za druge se ispostavilo da nose policijske identifikacije, iako su bili obučeni u civilna odela.
Pet mrtvih, oko hiljadu povređenih
Sukobi na trgu Tahrir i okolnim ulicama u Kairu noćas su eskalirali, pristalice predsednika Mubaraka su pucale na antivladine demonstrante i ubile pet, a ranili 13 osoba, dok je egipatska vojska počela da hapsi ljude. "Većina povreda naneta je kamenicama, metalnim šipkama i štapovima. Medicinsku pomoć primilo je 836 ljudi, od kojih se 86 i dalje nalaze u bolnici, a pet osoba je preminilo", izjavio je ministar zdravlja Ahmed Samid Farid. To su bili najteži sukobi od kada su pre 10 dana počeli protesti protiv Mubaraka. |
Analitičar Šadi Hamid, za CNN je izjavio da je upotreba "iznajmljene snage“ za razbijanje demonstracija "stara strategija režima“.
Izgleda da je veći deo nasilja orkestriran od strane vlasti kako bi se zaustavili anti-vladini protesti, i kako bi vlada povratila kontrolu“, kaže Hasiba Hadž Saraui, zamenica direktora u Amnesti internešenelu za Bliski istok i Severnu Afriku.
CNN prenosi da su zaposleni u državnoj petrohemijskoj kompaniji dobili naređenje da se pojave na protestima.
Posle ponoći, nekoliko hiljada pristalica i protivnika egipatskog predsednika Hosnija Mubaraka su ostali na ulicama Kaira, poprištu sukoba u kojima je u sredu poginulo troje, a povređeno više od 1.500 ljudi, prenose beogradski mediji.
Na televiziji CNN su prikazani snimci požara u blizini muzeja u Kairu. Američka TV mreža je izvestila da na mestu sukoba nema policije, a vojska se drži po strani.
Doktorka iz improvizovane klinike u džamiji Omar Makram, formirane radi pružanja pomoći povređenima, izjavila je za Rojters da je u neredima povređeno više od 1.500 ljudi. Većina povreda je od metalnih šipki, cigli i kamenica, rekla je ona.
Sporadična pucnjava
Antivladini demonstranti zauzeli su trg Tahrir sprečavajući Mubarakove pristalice da probiju njihov kordon i sprovodili su pretrese. Na trgu se mogla čuti sporadična puščana vatra, bljesak zapaljivih bombi, a atmosfera je napeta, preneo je Rojters.
Ima izveštaja da su vojnici ispalili hice upozorenja, ali da se vojska uzdržala od intervencije u neredima, a tenkovi postavljeni u blizini trga se nisu pomerali. Takođe je bilo izveštaja da su Mubarakove pristalice bacale betonske blokove na antivladine demonstrante, izvestio je Skaj njuz.
Kad se raziđu, biće i dijaloga
Potpredsednik Egipta Omar Sulejman pozvao je večeras sve demonstrante da se raziđu kućama i poštuju policijski čas u cilju uspostavljanja reda, ističući da njegov dijalog sa političkim snagama zavisi od okončanja uličnih protesta.
U Egiptu već deveti dan traju protesti na kojima demonstranti traže ostavku egipatskog predsednika, a juče je došlo do žestokih okršaja sa Mubarakovim pristalicama.