Mošti majke Jovana Krstitelja nalaze se u Nemačkoj
Čestice moštiju svete pravedne Jelisavete, majke svetog Jovana Preteče i Krstitelja pronađene su u muzeju "Rezidencija“ koji je smešten u nekadašnjem dvorskom kompleksu bavarskih kraljeva u Minhenu minhenski umetnici između 1590-1640. godine. Da mošti pripadaju baš svetoj Jelisaveti saznalo se nedavno, kada su restauratori čistili latinski natpis na metalnoj tablici, prenosi "Pravoslavie.ru“.
Sveta Jelisaveta je, prema predanju, bila rođaka majke Isusa Hrista Presvete Bogorodice i supruga sveštenika pravednog Zaharija.
Njene mošti se nalaze u sali "Reliquienkammer“ gde su smeštene dragocene relikvije, koje su izradili majstori iz Minhena i Augzburga krajem 16. i sredinom 17. stoleća. Mada istorija pojavljivanja tih moštiju u Minhenu nije još do kraja izučena, poznato je da su u prestonicu Bavarske donete iz Rima pose 16. veka.
Mada sudbina moštiju pravedne Jelisavete, koja je preminula u Hevronu 22. godine posle Hristovog rođenja, još nije potpuno proučena, poznato je da su se njene i mošti pravednog Zaharija izvesno vreme nalazile u crkvi svetog Jovana Preteče na mesto njegove tamnice u Sevastiji, o čemu je 1185. godine svedočio hodočasnik Jovan Foka.
Danas u Minhenu, čestice moštiju glave svete pravedne Jelisavete nalaze se u relikvijaru koji je urađen u vidu somotskog pokrivaču za glavu, izvezen je biserom i smešten na jastuku, a izradili su ga minhenski umetnici između 1590-1640. godine.
Pravedna Jelisaveta je, kako navodi jevanđelista Luka, poticala iz roda Aarona i u skladu sa Jevanđeljem živela je sa mužem u jednom od judejskih gradova.
U naseljenom punktu Even-Sapir kod Jerusalima od 1911. godine nalazi se franciskanski manastir na čijoj teritoriji se, po predanju, nalazi ista ta pećina gdje se skrivala od Irodovih vojnika pravedna Jelisaveta sa sinom. Tu se, prema predanju, nalazi i mesto upokojenja svete Jelisavete – grobnica – sada označena malim udubljenjem isklesanim u kamenu.