Privatnost u 21. veku: Ostao i bez para i bez radija (3)
Internet ima mnogo prednosti i pruža velike mogućnosti, ali i zamke kojih najčešće nismo ni svesni. Uglavnom se negativna iskustva kriju kao zmija noge i o njima se nerado govori. Ipak, nekoliko naših sagovornika priznalo je da je imalo i negativna iskustva koja su ih koštala novaca, ali i drugih vrsta rizika.
Niko od sagovornika "Vesti" iz Minhena nije želeo da se pominje imenom i prezimenom, pa koristimo inicijale.
Iako preko interneta ostvaruje najveći deo privatnog posla i dobro se tu snalazi, Z. B. iz Minhena je naleteo na jedan oglas preko interneta.
- Bila je reč o robi koju sam poručio iz Kine za 1.500 evra. Kako roba nije stizala ni posle obećanog roka, zainteresovao sam se i pokušao da saznam šta se događa. Neprijatno sam se iznenadio kada sam saznao da firma kojoj sam uplatio novac više ne postoji, a ne može se ostvariti kontakt ni internetom ni telefonom. Tako mi je propalo 1.500 evra, a da nisam imao kome da se žalim niti da tražim zaštitu - priznaje Z. B.
Privatnost u 21. veku:
Prvi deo: Internet kao Veliki brat
Drugi deo: Osvetoljubivi haker |
Slično je prošao i B. V. koji je od privatnog lica preko i-beja kupio radio za automobil i platio ga 65 evra. Iako je prodavac tvrdio da je radio u redu i da ima sve papire, pa i kodirani broj, u paketu koji je dobio bio je samo radio bez ikakvih propratnih papira.
- Kada sam otišao u auto-servis da ugrade taj radio, majstor me je upozorio da postoji mogućnost da je taj radio ukraden, pošto nema kodirani broj niti drugu dokumentaciju. U tom slučaju oni su obavezni da stvar prijave policiji.
Posle takvog saznanja, ja sam
Četvrti deo: Umalo da platim izmišljeni dug
Peti deo: Osvanuli goli u mreži |
odlučio da radio ne ugrađujem u auto, a u internet kontaktu sa prodavcem dobio sam odgovor - pošaljite radio nazad!
To sam učinio, ali nikada nisam dobio moj novac. Ni posle nekoliko poziva i pisama prodavac nije odgovarao i tako sam ostao i bez auto-radija i 65 evra - kaže B. V.
T. T. je svakodnevno na internetu, uglavnom prodaje i nikada ne kupuje. Njegovo iskustvo sa i-bejem nije loše, ali je ipak ostao bez dela uplaćenog novca za naručenu robu koja nikad nije stigla.
- Kako mi naručena roba nije stizala, tražio sam od prodavca da mi objasni zašto kasni. Dobio sam odgovor da robe nema i da ne mogu dobiti novac nazad, ali da su spremni na nagodbu i podelu rizika, odnosno štete. Prihvatio sam ponudu da mi vrate pola para, a ostalo su uzeli sebi. Samo ako na taj način obrade desetine kupaca, jasno je da su na dobitku - kaže T. T.
Mašina za veš iz Paname
U Landshutu je jedna žena preko interneta naručila mašinu za pranje veša i uplatila 250 evra. Kako naručena i plaćena roba nije nikako stizala, ona je slučaj prijavila policiji koja je utvrdila da taj internet portal ne postoji. Policijski stručnjaci došli su do podatka da je domen registrovan u Panami. To je samo jedan od niza primera prevare preko interneta, pogotovo gde sumnjivi prodavci nude jeftinu ili povoljnu robu. Zato policija savetuje da dobro proverite ponuđača.
|