Turska: EU postaje hrišćanski klub
Zamenik turskog premijera Ali Babakan rekao je da EU postaje "hrišćanski klub" okrenut samom sebi i da više ne postoji politika "otvorenih vrata".
"Uvek smo smatrali da je EU veliki mirovni projekat, ali sada vidimo da je proces proširenja potpuno stao. Više ne postoji politika otvorenih vrata", rekao je Babakan na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu, na kome učestvuje i šef EU Herman van Rompej.
On je dodao da je jedan od osnovnih razloga zašto Turska ne može da postane članica EU činjenica da je to hrišćanski klub. "To je, po našem mišljenju, veoma opasno", rekao je Babakan.
Ljudi u regionu pažljivo prate poteze EU da li će otvoriti svoja vrata Turskoj, rekao je Babakan, dodajući da se ovde radi o budućnosti i Evrope i EU.
Ankara je počela pristupne pregovore sa EU 2005. godine, ali je proces stao zbog protivljenja nekih članica bloka, zbog nedostatka reformi u Turskoj i sukoba oko podeljenog ostrva Kipar. Nekoliko poglavlja pregovora je i dalje zamrznuto zbog odbijanja Turske da otvori svoje luke Kipru, članici EU koju Ankara ne priznaje.
Ostrvo Kipar podeljeno je od 1974. godine kada je Turska vojno osvojila severni deo ostrva, odnosno trećinu, posle pokušaja puča i pripajanja Grčkoj. Severni turski deo Kipra priznala je samo Ankara kao državu dok je grčki deo međunarodno priznat i on je deo EU.