Kina isprobala svoj "nevidljivi" avion
Kina je izvršila prvi probni let prototipa svog "nevidljivog" borbenog aviona stelt, potvrdio je danas kineski predsednik Hu Đintao u razgovoru sa američkim ministrom odbrane Robertom Gejtsom.
Posle razgovora, Gejts je u Pekingu izjavio da mu je Hu rekao da testiranje aviona ne treba dovoditi u vezu sa posetom kojom Vašington nastoji da poboljša vojne kontakte, prekinute prošle godine zbog prodaje američkog oružja Tajvanu.
Ta zvanična informacija imala je "predigru" u sredu, kada su na internetu procurile fotografije kineskog "nevidljivog lovca" J-20, a strani analitičari ocenili da Peking time poručuje da razvoj kineskih aviona napreduje brže od očekivanog.
U engleskom i kineskom izdanju "Global Tajmsa" su na naslovnim stanama objavljene fotografije aviona za koji se veruje da je budući lovac J-20, zajedno sa detaljnim izveštajima o izazvanom medijskom komešanju.
"Global Tajms" nije komentarisao autentičnost slika, ali kako kineske vlasti imaju kontrolu državnih medija, sama činjenica da su se fotografije pojavile i da nisu bile cenzurisane upućuje da je curenje informacija bilo namerno.
To bi moglo podići samopouzdanje tradicionalno tajnovite kineske vojske, koja pokušava da dobije što veću podršku javnosti "u paketu sa većim vojnim budžetom", ali je američko Ministarstvo odbrane na slike reagovalo mirno.
"Ne brinemo se da li Kina radi na razvoju lovca pete generacije. Kinezi još imaju teškoća sa njihovim avionima četvrte generacije", izjavio je portparol američkog ministarstva Dejv Lapan.
Na internetu je bilo navedeno da su fotografije J-20 snimljene preko ograde Instituta za dizajn letelica u Čengdu, u jugozapadnoj Kini. Avion se nalazio na testiranju pristupa glavnoj uzletnoj stazi, što se obavlja neposredno pre testiranja samog leta.
Kineski nevidljivi lovac pete generacije se već dugo smatra neizbežnim.
Avionska industrija u Kini, i civilna i vojna, značajno je napredovala, mada se još oslanja na uvoznu tehnologiju.
Pogon je i dalje najveći problem, a Kina ga rešava uvozom mlaznih motora iz Rusije za svoje lovce J-10 i J-11, koji su kopija ruskog Su-27.
Stelt tehnologija još je komplikovanija za savladavanje, jer zahteva sisteme i opremu koji avion skrivaju od neprijateljskog radara, s tim da pilotu ipak nude dovoljno informacija o potencijalnim metama.
Gotovo strelovit kineski napredak na tom polju dovodi u pitanje odluku Gejtsa da proizvodnju "nevidljivog lovca" F-22 Raptor svede na svega 187 komada.
Kritičari upozoravaju "na pretnju" Kine, ali i Rusije, koja je već razvila lovca pete generacije, u fazi poslednjih testiranja.
Stručne analize fotografija J-20 upućuju da je taj avion veći od ruske i američke konkurencije, što će mu, verovatno, omogućiti da nosi više naoružanja i to opasnijeg.