Nova trka u naoružanju: Kina - SAD
Kina velikom brzinom razvija svoje odbrambene kapacitete, što zabrinjava Sjedinjene Američke Države, izjavio je američki sekretar za odbranu Robert Gejts.
Gejts je doputovao u četvorodnevnu posetu Pekingu, nekoliko dana pošto je Kina objavila fotografije na osnovu kojih bi se moglo zaključiti da ima prototip za izgradnju "nevidljivog" (stelt) borbenog aviona J-20.
SAD su takođe zabrinute zbog novog balističkog projektila koji bi, teoretski, mogao da raznese američki nosač aviona udaljen gotovo 3.200 kilometara na pučini.
Gejts je u Peking doputovao kako bi sa kineskim liderima razgovarao o ovom oružju i drugim vojnim pitanjima.
"Jasno je da oni imaju potencijale koji bi mogli da predstavljaju rizik za neke naše kapacitete. Moramo da obratimo pažnju na to i moramo adekvatno da odgovorimo sopstvenim programima", rekao je Gejts novinarima na putu za Peking.
Gejts je dodao i da SAD već dugo znaju da Kina namerava da proizvede "stelt" borbeni avion, ali da je napredak na tom polju premašio predviđanja bezbednosnih službi, prenele su agencije.
SAD za sada jedine na svetu imaju operativni "stelt" borbeni avion, nevidljiv za radare - Lokid martin F-22 Raptor.
Pentagon je u avgustu u izveštaju naveo da Kina širi svoj nuklearni arsenal i pomorske snage, kao i da usavršava projektile stacionirane na kopnu.
Kineska avio industrija, civilna i vojna, ostvarila je veliki napredak poslednjih godina, ali se još oslanja na uvoznu tehnologiju.
Poseban problem je propulziona tehnologija, pri čemu se za kineske avione još koriste ruski motori.
Pomak koji je učinila Kina u proizvodnji nevidljivih aviona dovodi u pitanje ispravnost odluke Gejtsa da ograniči proizvodnju F-22 Raptor stelt lovaca na 187 letilica, podsetio je AP.
I dok su i SAD i Japan zabrinuti zbog ubrzanog vojnog razvoja Kine, vlasti u Pekingu insistiraju na tome da njihova modernizacija na tom polju ne predstavlja pretnju ni za koga.