Kosovo: Siromaštvo, bomba koja otkucava
Velika nezaposlenost i široko rasprostranjeno siromaštvo predstavljaju "bombu koja otkucava" na Kosovu, a od proglašanje nezavisnosti situacija manjina se još pogoršala, ocenjuje se u novom izveštaju "Fridrih Ebert Fondacije" (FES) predstavljene u petak veče u Beču.
FES ističe da je Kosovo, dve godine po proglašenju nezavisnosti, nedovršena država, sa samo ograničenim suverenitetom i de fakto podeljena, i za misiju EU (Euleks) kaže se da je postigla samo "male uspehe".
"Bilans uspeha Euleks je do sada 'samo jako malo zadovoljavajući' ", rekli su austrijski politikolozi Vedran Džihić i Helmut Kramer predstavljajući svoju studiju. Euleks je, kako su naveli, "u suštini nastavio dosadašnju neuspelu politiku UNMIK-a".
Policijska, pravosudna i carinska misija EU do sada nije uspela ništa da uradi protiv de fakto podele zemlje, niti je uticala na poboljsanje ekonomske i socijalne situacije, odnosno delovala efektivno protiv korupcije i organizovanog kriminala, kritika je eksperata.
"Jedino profitabilna ekonomska oblast na Kosovu, u kojoj postoji saradnja Albanaca i Srba, čini se da je organizovani kriminal", zaključak je autora studije koji ističu da kriminalne bande na Balkanu kontrolišu trgovinu heorinom u Evropi, a da je unosan biznis i šverc cigareta i benzina, kao i ljudima.
U ostalim oblastima privrede FES konstatuje da je stanje katastrofalno, te ukazuje da je standard života na Kosovu daleko niži nego u susednim zemljama, i da gotovo 40 odsto stanovništva Kosova živi u siromaštvu.
Šef policijske jedinice Euleks Dominik Orsini negirao je neuspeh ove misije na Kosovu. On je ocenio da je godinu dana od uspostavljanja misije prerano reći da je doživela neuspeh. Orsini je kazao da je potrebno vreme da se njeni ciljevi ostvare.