Tajms: Euleks u panici zbog Martijevog izveštaja
Britanski dnevnik "Tajms" piše o panici koja je zavladala u Euleksu posle objavljivanja izveštaja o trgovini organima otetih i ubijenih civila na Kosovu i Metohiji, kojom je, kako se navodi, rukovodio Hašim Tači.
Optužbe koje je izneo specijalni izvestilac Saveta Evrope Dik Marti mogle bi da dovedu Euleks u situaciju da pokrene istragu protiv šefa vlade koja joj je pružila gostoprimstvo, preneo je BBC. Euleks je odmah stavio do znanja da možda nema jurisdikciju nad tim slučajem, jer su organi, prema izveštaju, vađeni na teritoriji Albanije.
Zvaničnici misije Evropske unije na Kosmetu odbijaju da se javno izjasne o optužbama da je Tači "mafijaški bos" moćne "Dreničke grupe" iz sastava Oslobodilačke vojske Kosova.
Euleks traži dokaze od Martija
Misija Euleksa pozvala je izvestioca Saveta Evrope Dika Martija da tužilasstvu Euleksa u Prištini dostavi sve dokaze koji potkrepljuju navode o umešanosti Hašima Tačija u trgovinu organima otetih Srba na Kosmetu i u Albaniji. |
"Mi sve optužbe o ratnim zločinima i organizovanom kriminalu uzimamo ozbiljno. Tužilaštvo, međutim, zasniva svoju istragu na dokazima i ako bilo ko ima konkretne dokaze da podrži optužbe iznete u izveštaju, oni treba da sa njima istupe pred nadležnim vlastima", saopštila je portparolka Euleksa Karin Limdal.
Da bi Euleks preuzeo slučaj navodna trgovina organima morala bi da bude više od kriminalnog slučaja, piše "Tajms". "Ukoliko je to čist organizovani kriminal, to mogu da obave albanske vlasti. Ukoliko bi se (slučaj) smatrao ratnim zločinom, mogao bi da završi na stolu tužioca Euleksa", rekla je Limdal.
Euleks je, podseća "Tajms", preuzeo kontrolu nad pravosudnim sistemom na Kosovu i Metohiji od Ujedinjenih nacija 2008. kao najveća civilna misija pokrenuta u okviru Zajedničke bezbednosne i odbrambene politike EU.
Organizacije za ljudska prava pozvale su Euleks da preuzme vođstvo u istrazi o navodnoj povezanosti bivšeg komandanta OVK sa organizovanim kriminalom.
"Međunarodna zajednica ne može više da ignoriše kredibilne optužbe o ozbiljnim zločinima na Kosmetu i u Albaniji", izjavio je izvršni direktor organizacije za ljudska prava "Hjuman rajts voč" Kenet Rot.
"Američka i evropske vlade moraju da zahtevaju brzu, potpunu i nezavisnu istragu", dodao je Rot.
Optužbe za trgovinu organima prvi put su se pojavile 2008. u knjizi bivše glavne tužiteljke Haškog tribunala Karle del Ponte, u kojoj se navodi da su njeni saradnici proveravali izveštaje da su organi oko 300 Srba zatočenih u takozvanoj "žutoj kući" na severu Albanije prodati stranim klinikama.
Komitet za pravna pitanja i ljudska prava Parlamentarne skupštine Saveta Evrope (PS SE) usvojio je 17. decembra nacrt izveštaja o ilegalnoj trgovini ljudskim organima na Kosmetu i u Albaniji i predlog prateće rezolucije specijalnog izvestioca Martija.