Žedne kamile napale grad
Vlada australijske Severne teritorije "objavila je rat“ hiljadama žednih divljih kamila koje su okupirale i razrušile grad Doker River. U planiranoj akciji će biti upotrebljeni helikopteri koji će oterati životinje van grada gde će biti pobijene.
Krdo od oko 6.000 divljih kamila već 15 dana opseda Doker River, mali grad u unutrašnjosti Australije, 500 kilometara od Alis Springsa, u potrazi za vodom.
U svojim svakodnevnim "napadima" razularene kamile ruše ograde, razbijaju rezervoare, uništavaju infrastrukturu i zagađuju izvorišta. Ustremljuju se čak i na klima uređaje iz kojih kaplje voda.
Vlada Severne teritorije je u sredu objavila plan za gradić sa 350 duša. "Stanovništvo Doker Rivera je pod opsadom 6.000 divljih kamila. Situacija je krajnje kritična, krajnje neobična i traži hitnu akciju", rekao je u Alis Springsu ministar u lokalnoj vladi, Rob Najt.
"Kamile su porazbijale prilaze kućama u pokušaju da uzmu vodu i oborile ogradu kod piste malog aerodroma i on je neupotrebljiv. Tela kamila ubijenih u stampedima životinja na rezervoare zagađuju snabdevanje vodom", dodao je Najt.
Vlada namerava da upotrebi helikoptere i satera kamile na nekih 15 kilometara van grada gde će biti pobijene i ostavljenje da istrunu u pustinji. "Nemamo vremena, jer krdo postaje sve veće," kaže Najt.
Stanovnici Doker Rivera kažu da su suviše uplašeni da izađu iz kuća zbog velikih, snažnih životinja, u proseku visokih preko dva metra i teških 900 kilograma, koje su pre dve sedmice počele da prodiru u grad.
Nije neobično videti po neku kamilu u zabačenim naseljima Australije, ali su dugotrajni izostanak padavina i rani početak vrućina isušili izvore vode i naterali veliki broj životinja u grad.
Veći deo Australije je pogođen jednom od najtežih suša u istoriji. Federalna vlada je u avgustu izdvojila 19 miliona australijskih dolara za program smanjenja broja kamila, uključujući moguće masovno uništenje.
Kamile su dovedene u Australiju u prvoj polovini 19. veka da pomognu istraživačima u putovanju kroz pustinju. Procenjuje se da danas oko milion divljih kamila krstari zemljom.