Lukašenko ubedljiv na izborima, sukobi u Minsku
Beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko vodi na današnjim predsedničkim izborima sa 72,3 odsto glasova, dok je njegov najbliži rival Andrej Saninkov osvojio 6,33 odsto, rezultati su anketa sprovedenih na biralištima, javlja RIA Novosti.
Istraživanje je urađeno u 13 časova po lokalnom vremenu na 100 biračkih mesta, a anketirano je 4.431 birača, rekao je Sergej Musijenko, šef analitičkog centra ECOOM.
Lukašenko je na vlasti od 1994. godine i ukoliko pobedi danas osvojiće četvrti mandat. Za pobedu je potrebno da osvoji više od 50 odsto glasova birača, kojih, prema Centralnoj izbornoj komisiji, ima skoro 7,1 milion.
Za razliku od 2006. godine, beloruska opozicija nije uspela da se dogovori o jednom kandidatu za predsedničke izbore, tako da Lukašenko ima devet protivkandidata.
Predsednički kandidat Vladimir Nekljajev, poznati pesnik i autor mnogih popularnih pesama, između 2001. i 2005. godine je živeo u Poljskoj i Finskoj, ali se nedavno pojavio na čelu socijalnog pokreta Govori istinu.
Prema istraživanjima javnog mnjenja, Nekljajev se nalazi na drugom mestu nakon Lukašenka, iako dosta daleko u procentualnom smislu.
Opozicionom kandidatu razlupali glavu
|
Ananlitičari kažu da se Nekljajev u organizaciji oslanja na finansije iz Moskve, ali da nije jasno da li novac potiče iz Kremlja ili nekog drugog izvora u Moskvi.
Kandidat Andrej Sanikov, bivši zamenik ministra inostranih poslova, u znak protesta zbog ustavnog referenduma napustio je to mesto 1996. godine i prešao u opoziciju Lukašenku.
On je na čelu najpopularnijeg beloruskog opozicionog sajta Čarter 97 i pokreta Evropska Belorusija. Svoju kampanju zasniva na članstvu zemlje u EU i poboljšanju veza sa Rusijom. Tvrdi da je finansirao izbornu kampanju tako što je prodao stan u Minsku.
Lukašenkov protivkandidat Grigorij Kostusev je zamenik šefa najjače nacionalističke partije Beloruski nacionalni front. On se tokom kampanje zalagao da će obnoviti granicu sa Rusijom, koja je simbolično "uklonjena" 1995. godine radi povezivanja dve zemlje i da će odbaciti ruski jezik kao državni jezik.
U svojim javnim nastupima kritikovao je ne samo Lukašenka, već i Sanikova i Nekljajeva zbog njihovih veza sa Rusijom.
Predsednički kandidat Jaroslav Romančuk je zamenik lidera liberalne Ujedinjene građanske partije. Bio je poznat kao ekonomski analitičar i podržava tržišni model ekonomije.
Kandidat Nikolaj Statkevič, penzionisani pukovnik, na čelu je beloruske Socijaldemokratske partije od sredine 1990-tih. On je krajem 90-tih predvodio najveće ulične proteste u zemlji.
Predsednički kandidat Vitaliji Rimaševski, jedan je od vođa beloruskih demohrišćana, aktivno je učestvovao u uličnim protestima opozicije poslednjih godina.