Asanž: Možda ću pobeći
Džulijan Asanž, osnivač sajta Vikiliks, kazao je u TV emisiji “Njuznajt” britanskog Bi-Bi-Sija da su pokušaji njegovog izručenja Švedskoj, zbog optužbi da je u toj zemlji letos silovao dve žene, deo prljave kampanje koja se vodi protiv njega.
Asanž se u emisiju uključio uživo sa imanja Elingam hol, blizu gradića Bangej na istoku Engleske, koje pripada njegovom pristalici Henriju Von Lokart Smitu i na kojem će Asanž biti na ograničenoj slobodi do nastavka suđenja o ekstradiciji.
Osnivač Vikiliksa najavio je da će nakon njegovog privremenog oslobađanja iz britanskog pritvora taj sajt objaviti još poverljivih materijala i porekao optužbe za koje ga sumnjiči švedsko tužilaštvo.
“Sada kada sam ponovo tu da pomažem u upravljanju brodom, posao Vikiliksa će biti nastavljen još brže. Ali kao što smo mogli da vidimo tokom ovog perioda u kojem sam bio odsutan, stvari su tako dobro postavljene da mogu da se nastave i bez mog direktnog mešanja”, rekao je Asanž.
Na pitanje voditeljke emisije da li daje reč da neće nestati pre narednog saslušanja pred sudom u Vestminsteru 11. januara, Asanž je kazao da su on i njegov tim do sada radili sve po propisima i da su se maksimalno trudili da sa njegovog imena speru optužbe švedskog tužilaštva.
“Ali, pritom nam nije stavljen na raspolaganje nijedan dokaz ili materijal koji bi poslužio tom cilju”, naveo je 39-godišnji Australijanac.
Osnivač "Vikiliksa" Džulijan Asanž rekao je danas da su pokušaji njegove ekstradicije u Švedsku zbog optužbi o seksualnim deliktima deo "prljave" kampanje.
On je je juče pušten iz zatvora u Londonu poslije uplaćene kaucije. Sudija londonskog Višeg suda Dankan Useli rekao je ranije da 39-godišnji Australijanac može da bude pušten uz plaćanje kaucije od 200.000 funti i striktne uslove, uključujući ostajanje u kući tokom noći, svakodnevno javljanje policiji i nošenje elektronske narukvice za praćenje.
Asanž nije prekršio zakone Australije
|
Asanž negira sve optužbe za koje ga tereti švedsko tužilaštvo.
"Osećam da ima nekoliko različitih interesa - lični, domaći i međunarodni, koji proizilaze iz ovog procesa. Međutim, otkriva i neke važne stvari, koje su uznemirujuće u Evropi. Na primer, da bilo koja osoba može da bude isporučena u bilo koju drugu evropsku zemlju bez postojanja ikakvog dokaza," rekao je Asanž Bi-Bi-Si-ju.
Vikiliks štiti svoje izvore
Osnivač "Vikiliksa" negirao je da je poznavao američkog vojnika Bredlija Meninga (23), koji je optužen da je obezbedio njegovoj organizaciji poverljive vojne izveštaje.
U intervjuu za američku medijsku kuću "Ej-Bi-Si" Asanž je rekao da je kompjuterski sistem "Vikiliksa" dizajniran tako da štiti anonimnost izvora, koji organizaciji daje osetljive vladine dokumente, uključujući i poverljive depeše američkih diplomata u kojima su izložene otvorene i sramne procijene svetskih lidera.
Mening, koji je vojni analitičar obaveštajnih podataka, optužen je ranije ove godine da je došao u posed poverljivog video snimka helikopterskog napada 2007. godine u kojem je u Iraku poginulo desetak ljudi, uključujući dva novinara agencije Rojters te da je "skinuo" više od 150 000 dokumenata Stejt departmenta.
Video snimak helikopterskog napada objavljen je na internet stranici "Vikiliks" u aprilu. Mening sen alazi u zatvoru u vojnoj bazi "Kvantiko" u Virdžiniji.
Američki mediji javili su da tužilaštvo SAD, ukoliko pokaže da je Asanž pomogao Meningu da prikupi poverljivi materijal, može da optuži osnivača "Vikiliksa" za špijunažu i da zatraži njegovu ekstradiciju.
"Nikada nisam čuo ime Bredli Mening, prije nego što je objavljeno u štampi", rekao je on.
Asanž je rekao da sumnja da se u SAD protiv njega sprema optužba za špijunažu i kritikovao tajnost kojom je okružen njegov slučaj, preneo je Bi-Bi-Si.
On je dodao da je njegova organizacija otporna i da će nastaviti da objavljuje tajne depeše amerčke diplomatije. Rekao je da je do sada objavljeno tek 2.000 od 250.000 depeša koje poseduje Vikiliks. |