Kinezi pokreću svoj “Vikiliks“
Grupa kineskih disidenata najavila je da će lansirati svoj “sajt istine” po ugledu na čuveni “Vikiliks“, koji je širom sveta uzburkao duhove objavljivanjem tajnih depeša američkih diplomata.
Cilj planiranog kineskog sajta je promovisanje demokratije i razotkrivanje tajni vlade. Aktivisti su tu nameru obelodanili preko različitih društvenih mreža kao što je “Tviter“, ističući da će se projekat zvati “Curenje iz vlade” i da će početi da radi sredinom iduće godine. Disidenti za sada pozivaju ljude da postavljaju zanimljive poverljive podatke na sajt.
Tvorac servera, čije se ime opravdano ne otkriva, izjavio je da će upoznavanje javnosti sa državnim tajnama promovisati demokratiju u zemlji. Njihov poduhvat shvata se kao pokušaj da se narodu vrati pravo na pristup informacijama. Osnivač sajta smatra da će se time izboriti za političke reforme u Kini.
Inspiracija u “Votergejtu“
Inicijator ove ideje je saopštio da se njegov tim sastoji od advokata, novinara, urednika, pa čak i hakera, koji će štititi sajt od sajbernapada. On je naglasio da je bio inspirisan aferom “Votergejt“ od pre 40 godina, ali i uspehom “Vikiliksa“, koji je nedavno otvorio sajt na kineskom jeziku, mada do sada nije obelodanio informacije koje se tiču kineske vlade.
Dok se sedište Vikiliksa nalazi u Evropi, gde ustavi većine zemalja garantuju slobodu govora i pristup informacijama, kineska verzija “sajta istine” neće imati takvu podršku i pretpostavlja se da će izazvati trenutni i žestoki gnev kineske vlade.
Asanž, autoritarni sveti otac i majka “Vikiliksa“
Istovremeno, grupa bivših članova “Vikiliksa“ planira da pokrene vlastiti “sajt istine” sredinom ovog decembra. Oni kritikuju “Vikiliks“ i osnivača sajta Džulijana Asanža zbog toga što se previše usredredio na SAD i zalažu se za širi pristup u delatnosti sajta.
Asanž je osoba koju ljudi poistovećuju s “Vikiliksom“, a objavljivanje stotina hiljada tajnih američkih dokumenata još više ga je eksponiralo u očima celokupne svetske javnosti. Njegova popularnost je tolika da ga je časopis “Tajm” uvrstio u najuži spisak za ličnost godine u 2010. Međutim, bivši saradnici kritikuju njegov autoritarni stil rukovođenja.
- Ja sam duša i srce ove organizacije, njen osnivač, filozof, prvobitni šifrant, organizator, finansijer i sve ostalo. Ako vam se to ne sviđa, gubite se - poručio je on jednom kritičaru na internetu.