EU: Bez posla 23 miliona ljudi
Situacija za zapošljavanjem u Evropskoj uniji kao da nikada nije bilo gore - gotovo 10 odsto radno sposobnih Evropljana je bez posla, što znači da 23 miliona ljudi traži, nada se i priželjkuje posao kako bi što lakše prebrodili krizu, izveštava "Glas Amerike".
I pored toga, evropski vrh tvrdi da je najgore prošlo i da nas čekaju bolji dani. Kriza nije donela samo porast nezaposlenosti u Evropi, donela je oštar izbor - ili će se trend porasta nezaposlenosti nastaviti ili će se nešto ozbiljno menjati.
Evropska komisija je pozvala države članice da više ulažu u prekvalifikaciju, posebno onih koji su zbog krize ostali bez posla, a novo zaposlenje sa sadašnjim kvalifikacijama ne mogu da pronađu. To je potkrepljeno podatkom da trenutno oko 700.000 radnih mesta širom Unije ostaje nepopunjeno jer se ne javljaju dovoljno obučeni kandidati. Brisel je stoga pozvao na ulaganja u nova znanja u informacionim i komunikacionim tehnologijama.
U svakom slučaju, sa jednim okom na ekonomskim pokazateljima, evropski zvaničnici smatraju da se vidi svetlo na kraju tunela.
- Pre svega, ono što ukupna slika pokazuje jeste da je najgore prošlo. Nezaposlenost je rasla do pre nekoliko meseci, dostigla je svoj maksimum u drugoj polovini 2010. i očekujemo smanjenje nezaposlenosti, prateći rast bruto nacionalnog dohotka, što se već dešava u većini država članica Unije - izjavio je evropski komesar za zapošljavanje Laslo Andor, a preneo "Glas Amerike".
Gotovo da je nepotrebno napominjati da je ključni motor oživljavanja evropske ekonomije Nemačka, gde će rast sa ovogodišnjih 3,7 odsto dogodine nešto oslabiti, ali na još uvek značajnih 2,2 odsto.
Na nemačkom tržištu rada je broj nezaposlenih pao ispod tri miliona (2.931.000), što se ocenjuje kao veliki uspeh i znak da je kriza prošla. Zbog rasta konjunkture, ponovo se govori i o rastu potražnje za novom radnom snagom. Pri tom su u prvom planu stručnjaci za koja će, po želji političkog vrha zemlje, biti širom otvorene granice za novo doseljavanje.
U novembru je bilo slobodno oko 394.000 radnih mesta od kojih je čak 90 odsto bilo s oznakom "hitno", pa su primljeni kandidati mogli odmah da počnu da rade. Posebno su se lako zapošljavali oni mlađi od 25 godina.
"Kultura dobrodošlice"
|