Izbaciti prošlost iz udžbenika zbog pomirenja
Predsednica Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić ukazala je danas da se nasleđe prošlosti ne pominje u školskim udžbenicima i da su mladi zato često prepušteni uticajima koji nisu zasnovani na činjenicama, zbog čega je važno da se prosvetni radnici i veroučitelji uključe u proces pomirenja naroda bivše Jugoslavije.
Kandićeva je na skupu o osnivanju Regionalne komisije za utvrđivanje činjenica o ratnim zločinima i drugim teškim povredama ljudskih prava na prostoru bivše Jugoslavije (REKOM) podsetila da bi ta komisija trebalo da počne sa radom u junu sledeće godine, kada će vladama i parlamentima zemalja u regionu predati statut komisije, nakon čega bi oni trebalo da osnuju međudržavno telo.
Ona je na kosultacijama sa prosvetnom zajednicom kazala da bi bilo dobro kada bi rezultati izveštaja te komisije našli mesto u udžbenicima i predavanjima profesora i nastavnika.
Kandićeva je naglasila da je cilj REKOM-a da se čuje glas svih žrtava, rasvetljavanje sudbine nestalih i priznavanje nepravdi koje su nanete žrtvama, kao i nastojanje da se "ravnodušna društva" izmene u društva saosećanja i tolerancije.