Kosmet: Gluvi telefoni i nagluva vlast
Kako dozvati lekara ako u čitavom selu ne radi nijedan telefon, pitanje na koje odgovora nema, bar za Srbe koji žive južno od reke Ibar. Pred činjenicom da 63 dana ne rade telefoni, da je osim medicinske pomoći nemoguće pozvati bilo koju hitnu službu, sve vlasti su ostale gluve.
Srbi na Kosovu imaju "privilegiju" da dve različite vlasti prisvajaju kao svoje građane, ali jedna im prekida veze, a druga ćuti. Ni nevladine organizacije ne haju puno što se u srpskim enklavama živi ko u srednjem veku i što u vreme savremenih medicinskih čudesa i najmanja povreda može biti opasna kada nema načina da se dozove lekar.
Zaposleni u Domu zdravlja u Gračanici pričaju da su uslovi rada katastrofalni.
- Imamo neke 049 kartice, slovenačkog operatera koji radi na Kosovu. A sa tim brojevima je veoma teško uspostaviti vezu. Osim u samoj Gračanici, u svim okolnim selima ne radi ni fiksna telefonija. U njima žive, uglavnom, stariji ljudi koji ni ne znaju kako da koriste mobilni. Ima sela gde samo jedna osoba ima nekakav mobilni telefon sa kojeg je, opet, nemoguće pozvati lekara. Ovo je strašno, vajkaju se zaposleni na centrali Doma zdravlja u Gračanica, koja neprestano radi.
Džaba brojeviLekari u Domu zdravlja se žale da ne mogu ni da dozovu svoje kolege na severu KiM niti iz centralne Srbije. |
Medicinsko osoblje Hitne pomoći u Lapljem Selu je pre neki dan, tačno 60. dan od kada ne rade telefoni, odlučilo da prekine tišinu. Na svojim vozilima, kojima se trude da redovno obilaze pacijente, aktivirali su sirene - 60 sekundi u znak protesta. Izložili su i telefone sa katancima.
Doktor u selu kod Prištine, Dejan Milanović plaši se daljih posledica ovog prekida veze. On podseća da je pre isključenja mobilne telefonije
MTS-a ta služba primala mesečno i do 500 poziva pacijenata za intervencije, a da je od isključenja taj broj smanjen na oko 100, iako su u njoj uveli kartice kosovskih mobilnih operatera. To, na žalost, ne znači da se smanjio broj pacijenata kojima je potrebna pomoć, odnosno da je petini naprasno bolje.
Prištinska vlast naredila je uklanjanje predajnika srpskih operatera na KiM, još u aprilu ove godine, a nova akcija je sprovedena 26. septembra. Bez mogućnosti da koristi mobilnu i fiksnu telefoniju od tada je više od 80.000 Srba.
Opet Srbi kriviDirektor PTT-a za KiM, Ranđel Nojkić pomalo u skladu sa predizbornom kampanjom, kao glavne krivce označava Srbe, predstavnike SLS-a u kosovskom parlamentu koji nisu ništa učinili da spreče usvajanje ove odluke u prekidanju veza. On tvrdi da bi novi predstavnici kosovskih Srba u tom parlamentu, koji će biti izabrani na izborima 12. decembra, trebalo da se odmah pobrinu da se ovaj problem reši.
|