Večeras 373. zemljotres protresao Kraljevo
Potres jačine 2,9 stepeni Rihterove skale zabeležen je večeras u Kraljevu i to 373. zeljotres od početka meseca. Epicentar je bio u selu Sirča, na tri kilometra od Kraljeva. Eksperti UN-a analiziraju posledice zemljotresa.
U Kraljevo su jutros stigli eksperti Ujedinjenih nacija, da bi narednih dana analizirali posledice zemljotresa. Oko 500 kuća biće srušeno, a obnovu čeka oko 16.000 objekata. Postavljaju se kontejneri, a sledeće nedelje počinje izgradnja temelja za montažne kuće.
U taj grad stigli su i stručnjaci, a formirano je oko stotinu komisija koje od danas ubrzano rade na proceni štete. Podela građevinskog materijala po utvrđenoj listi prioriteta počeće od sutra.
Posle 18 dana, i vrtići u u tom gradu počeli su da rade, kao i još jedna osnovna škola, "Svetozar Marković", pa se nastava sada odvija u njih 19. Međutim, od devet srednjih škola radi samo Srednja umetnička škola.
Prvi mobilni objekti za stanovanje, od pedesetak, koliko ih je do dopremljeno u Kraljevo, podeljeni su najugroženijim porodicama. Šef Operativnog tima za zbrinjavanje ugroženih Jasmina Jovanović rekla je da je do sada privremeno zbrinuto oko 550 ljudi, ali da još uvek ima onih koji pomoć tek očekuju.
"Još uvek ima ljudi kojima nismo obezbedili smeštaj i to su uglavnom oni koji ne žele da se udaljavaju od imanja, pa odbijaju smeštaj na Goču, u Vrnjačkoj Banji, ili Čačku. Najveće je interesovanje za stambene kontejnere kojih, na žalost, nema", rekla je Jasmina Jovanović.
Gradonačelnik Ljubiša Simović je upozorio da Kraljevu tek predstoji ogroman, višemesečni i komplikovan posao.
"Najvećem broju kuća i zgrada potrebna je ozbiljna sanacija, a za one koji su potpuno ostali bez krova nad glavom treba izgraditi montažne kuće. I sve to moraćemo da radimo u sred zime", rekao je Simović.
Na osnovu zapisnika komisija za procenu štete od sutra počinje izdavanje materijala za sanaciju kuća. Šef tima za građevinski materijal Branko Kaplarević kaže da svih vrsta materijala za sada ima dovoljno, ali da pesak i šljunak građani moraju sami da obezbede. Kao i projekat sanacije i radnu snagu.
Grupa od 55 studenata Pedagoškog fakulteta u Jagodini, predvođena dekanom prof. Sretkom Divljanom, otputovala je jutros u Kraljevo, gde će se uključiti u otklanjanje posledica zemljotresa.
"Fakultet nema para da pomogne Kraljevu, ali imamo dovoljno snage i osećanja za tamošnje stanovništvo, a naša je želja da im pomognemo i ličnim primerom", rekao je Divljan Tanjugu, pred polazak u Kraljevo.