Artemije kod Konuzina
Bivši vladika Artemije Radosavljević sastao se danas u 16 sati sa ruskim ambasadorom Aleksandrom Konuzinom u Ambasadi Ruske Federacije u Beogradu. Do sastanka je došlo na Konuzinov zahtev, rečeno je Vestima-online u Artemijevom okruženju.
Tokom jednočasovnog susreta, kako nam je preneto, ruski ambasador interesovao se za najnovije događaje vezane za bivšeg episkopa raško-prizrenskog i njegove sledbenike- monahe i monahinje, kao i za odluku Svetog arhijerejskog sabora SPC o Artemijevom raščinjenju.
"Osim toga, ambasadora Konuzina su posebno zanimala dešavanja u manastirima Duboki potok i Devine vode od večeri 18. do svitanja 20.novembra. Osim za hronologiju dešavanja, ambasador Konuzin se raspitivao i ko je sve učestvovao u nemilim događajima izbacivanja vladike Artemija i monaštva iz tih manastira i zašto. Isto tako interesovalo ga je ko je sve učestvovao u njihovoj deportaciji i na čiji poziv. Pitao je takođe da li je i u kom obimu primenjivana sila, a želeo je da zna da li je vladika Artemije i danas pod diskretnom policijskom pratnjom MUP-a Srbije“, preneo nam je jedan od Artemijevih pristalica.
Patrijarh Irinej: Samo Sabor može da raščini
Patrijarh Irinej na grobu patrijarha Pavla
Patrijarh u izjavi dalje kaže:
"Sabor je najviše upravno, sudsko i administrativmno telo Srpske crkve i kao takvo iznad je crkvenog suda. Sabor koga čine svi arhijereji Crkve sudi episkopima i to bivši vladika Artemije jako dobro zna.
Patrijarh je zamoljen da pojasni donetu odluku Sabora o vladiki Artemiju tvrdi da Sabor nije mogao da donese odluku o njegovom raščinjenju i traži da mu sudi crkveni sud.
Kada ne zaseda Sabor, a potrebe su takve da je potrebna presuda, episkopu može da sudi 12 arhijereja, koji se imenuju. Međutim kada zaseda Sabor, ovo telo postaje sud i punovažno presuđuje episkopu. Ne postoji mogućnost apelacije jer je Sabor najviše telo Crkve.
Najjednostavnije objašnjeno, bivšem vladiki Artemiju presudili su svi prisutni arhijereji na Saboru, a to je tri puta više episkopa nego što bi činio sud. Takođe, na kraju Sabora svi episkopi, čak i onih šest koji su glasali protiv raščinjenja, potpisali su i saglasili se sa odlukom Sabora o raščinjenju.
Jedan od primera moći Sabora u Pravoslavnoj Crkvi jeste smena i raščinjenje bivšeg jeruslimskog patrijarha 2005 godine. Njega je Sabor smenio, a potom i raščinio vrativši ga u red monaha.
Inače, na Saboru koji je okončan u petak, bilo je predviđeno da se sada već bivši vladika Artemije pozove na zasedanje kada je njegov slučaj bio tačka dnevnog reda. Međutim, on je noć ranije upao nasilno u manastire i pokušao da izvrši puč u Eparhiji raško-prizrenskoj tako što je sam sebe proglasio episkopom raško-prizrenskim, falsifikovao pečat Eparhije i počeo da izdaje akta“, prenosi Informativna služba Epparhije raško-prizrenske. |