Srpske sudije na raportu kod Bramerca?
Većina medija u Srbiji je izbegla da spomene da se prilikom posete Beogradu, glavni haški tužilac Serž Bramerc sasvim neočekivano sreo i sa Dragoljubom Albijanićem, predsednikom Višeg osnovnog suda u Beogradu. Albijanić je, po mnogima, ključna ličnost koja će odlučiti o daljoj sudbini procesa protiv navodnih jataka generala Ratka Mladića.
Da podsetimo, izricanje presude desetorici optuženih "jataka" odloženo zbog zahteva za izuzećem sudija Osnovnog suda u Beogradu. "Vesti" su ranije već pisale da je to učinjeno na skandalozan način, sat vremena pred čitanje presude za koju je "procurelo" da je oslobađajuća. Sve to desilo se samo par dana pred Bramercovu posetu "zemlji koja čini sve da uhapsi preostale haške optuženike".
Upravo je Albijanić "dolio ulje na vatru" odbacujući zahtev Prvog osnovnog tužilaštva za izuzećem predsednice Prvog osnovnog suda Tanje Šobat.
Portparol Višeg suda u Beogradu Dušica Ristić, demantovala je za "Vesti" da je tema razgovora između Bramerca i Albijanića imala veze sa presudom Mladićevim jatacima.
Traže ga i van Srbije
Švajcarska televizija (SF) takođe citira taj deo Bramercove izjave u Beogradu, a ciriški dnevnik "Tages cajtung" prenosi iz beogradske štampe izjavu bivšeg jataka da se Mladić sklonio u Rusiju. |
- Isključivo je bilo reči o funkcionisanju Odeljenja za ratne zločine Višeg suda i Apelacionog suda. Ni jednom rečenicom nisu spominjani Mladić i Hadžić ili njihovi jataci, rekla je Ristićeva.
Ona je negirala i da je Albijanić trpeo političke pritiske kod donošenja odluke o izuzeću predsednice Prvog osnovnog suda u Beogradu.
- On ne ide ni na kakve raporte niti ispunjava tuđe zahteve, već svaku odluku donosi isključivo na osnovu zakona. Na njega nije vršen bilo kakav pritisak - kaže Ristićeva.
Nekadašnji sudija, a sada advokat, Božo Prelević ne spori mogućnost da je Bramerc zatražio od Albijanića sve detalje oko procesa i presude Mladićevim jatacima.
- Ne znam o čemu su razgovarali, ali mi je logično da se Bramerc interesovao za osnov oslobađajuće presude jatacima. Ubeđen sam u to da on nije želeo da se meša u odluke pravosudnih organa u Srbiji, jer i u Belgiji odakle je, i u Haškom tribunalu, sudije valjda presuđuju na osnovu dokaza, a ne političkih pritisaka - kaže Prelević.
I dalje čekaju presudu
|
On dodaje da skandal oko presude Mladićevim jatacima pokazuje da je reforma srpskog pravosuđa doživela potpuni fijasko.
- Dok sam ja govorio da ovakva reforma ne valja, prozivali su me da sam plaćenik kriminalaca i tajkuna. Kad su im to isto rekli iz Evropske komisije, oni su se "zahvalili na primedbama".
S druge strane, isti ti ljudi iz tužilaštva su pisali optužnicu protiv Ejupa Ganića, kojoj su se u Londonu svi smejali, ali je za našu zemlju oslobađajuća presuda bila "legitimna". Međutim, kad sudija iz Beograda donese sličnu presudu, onda ga treba razapeti na krst što nije presudio kako državi odgovara - zaključuje Prelević.
On dodaje da "ukoliko će sudije ubuduće da se drže političkih odluka, a ne zakona", ne vidi zbog čega ih onda vlast ne zameni sa PR stručnjacima ili članovima iz redova svojih stranaka.
- Na taj način nijedna sudska odluka neće biti sporna s pozicije vlasti - naglašava Prelević.
Loša poruka
|