Srbija leži na zlatu
Prilikom izrade analize kvaliteta rude u rudniku "Lece" kod Medveđe, vlasnici rudnika, kompanija "Farmakom" iz Šapca, nisu ni slutili da će otkriti veliku zlatnu žicu. Štaviše, nalazi kazuju da je reč o jednom od najvećih, možda i najveći rudnik zlata u Evropi! Tako se ispostavilo da je jug zemlje, najsiromašniji deo Srbije, zapravo najbogatiji.
- Ja sam oduvek govorio da je jug Srbije najbogatiji.
Kupili smo rudnike tamo pre svega da bismo vadili rudu koja nam je potrebna za naš osnovni posao proizvodnju akumulatora. Iskopavanjem smo došli do olovne rude koja u sebi ima 160 grama zlata po toni koncentrata.
Reč je o belom zlatu, skupljem od žutog, a za 10 do 15 dana dolazimo do dela koji je još bogatiji, gde očekujemo da nađemo 260 grama zlata po toni koncentrata olova - kaže za "Vesti" Miroslav Bogićević, čelnik "Farmakoma".
Ko je Miroslav Bogićević, direktor "Farmakoma" Baja i "mlekadžija"
Miroslav Bogićević, vlasnik i generalni direktor "Farmakoma", rođen je 1953. godine u Šapcu. Osnovnu školu i gimnaziju završio u Šapcu, a Višu upravnu školu u Sarajevu. Bavio se sportom od ranog detinjstva. Igrao fudbal u svim selekcijama FK Mačva Šabac, a od od 1969. do 1971. godine igrao je u FK Partizan gde je zbog povrede prekinuo dalju fudbalsku karijeru.
Dobra investicija: Predsednik Srbije Boris Tadić sa Miroslavom Bogićevićem u rudniku "Lece"
- Nikad se u životu nisam posvađao. Apolitičan sam, ili, bolje, ne pripadam nijednoj partiji, i nisam bio ni na jednom stranačkom skupu - kaže Bogićević.
On kaže da mu se u ovom delu "život zaista pretvorio u pakao", ali da pravila bezbednosti to nalažu. Još 2003. godine dobio je potvrdu da je na meti određenih kriminalnih grupa, posle čega ga je jedno vreme čuvala policija, a zatim je angažovao profesionalnu agenciju.
|
Kako se olovna ruda pokazala veoma bogatom zlatom, ljudi iz "Farmakoma" su poručili iz Francuske i posebne mašine kojom će moći preciznije da odvajaju rudu. Kako kaže Bogićević, u ovom trenutku se iz "Lece" vadi 250.000 tona rude, od čega je 6.000 olovnog koncentrata koji ima 260 grama zlata po toni.
- Prerađivaćemo zlato u Boru i ponudićemo ga državi na otkup, a ako ne bude interesa, prodavaćemo na tržištu.
Žica koju smo otkrili je veoma dugačka i grana se ulevo i udesno, što je vrlo povoljno za eksploataciju.
Vrednost tone olovnog koncentrata bogatog zlatom je i sada skuplja od katodnog bakra iz rudnika u Boru - dodaje Bogićević.
Stručnjaci Ministarstva za rudarstvo i energetiku su rezervisani u pogledu davanja procene da li je "Lece" zaista najbogatiji zlatni rudnik Evrope, ali tu mogućnost ne isključuju.
- Ne bih smeo da tvrdim da se radi o najvećem rudniku zlata u Evropi, možemo samo zasigurno reći da je trenutno najveći u Srbiji - smatra Zlatko Dragosavljević, državni sekretar za rudarstvo.
Trenutno najveći rudnik zlata u Evropi je "Kitila" i nalazi se u Finskoj, na oko 900 kilometara od Helsinkija.
Otvoren je 2006. godine i u njemu se eksploatiše oko 296 grama zlata po toni koncentrata rude, a u toni rodne rude nalazi se oko 4,7 grama zlata.
Šta krije Crni vrh?
Kompanija "Avala", koja je osnovana za geološka istraživanja na Crnom vrhu, saopštila je da je sediment jedne bušotine, koji je analiziran u Boru, Bugarskoj i u Australiji, pokazao da u dužini od 52 metra, na dubini od 17 metara postoji ruda sa 4,3 grama zlata po toni.
Međutim, potencijal ležišta još nije poznat i dalja istraživanja trebalo bi da pokažu kolika je dubina naslaga te rude i da li u okolini postoji još takvih segmenata.
|
Dok se rudari već približavaju zlatnoj žici kod Medveđe, na Crnom vrhu, kod Bora, takođe pronađeno nalazište zlata. Ta vest je potvrđena i u Ministarstvu rudarstva i energetike, a vlasnik prava za ekspolataciju je kompanija "Avala risorzis", ćerka firma "Dandi plemenitih metala".
Oni su pronašli pojas zlata u dužini od 52 metra, što je prvi uspeh te kompanije od dobijanja koncesije za geološka istraživanja u Srbiji.
Stranci u Srbiji tragaju za mineralima
Strane kompanije koje povremeno dolaze u Srbiju kako bi procenjivale njene rudne potencijale, pre svega su zainteresovane su skupe metale i minerale poput molibdena, borne kiseline, ili u nauci nedavno otrivenog jadarita, koji je pronađen u Srbiji, u okolini Loznice.
Reč je o karlinskom tipu zlata, poznatog domaćoj geološkoj nauci, čije se prisustvo vezuje za postojanje krečnjačkih stena i mermera u vulkanskim oblastima. Procenjuje se da u Srbiji trenutno ima desetak stranih firmi, bez sumnje najveća koja je posle 2000. godine kročila ovde je engleska kompanija "Rio Tinto", poznata u svetu kao lider u istraživanju mineralnih sirovina.
U Srbiji je najviše zastupljena u Jarondolskom basenu kod Raške, gde je istraživala borne minerale, koji se na evropskom kontinentu, ako izuzmemo Tursku, jedino nalaze u Srbiji.
|