Pregovori Beograda i Prištine - proces pomirenja
Jačanje poverenja dve strane, odnosno napor ka pomirenju Albanaca i Srba, ključna je stvar u predstojećim pregovorima Beograda i Prištine, ocenio je Piter Fejt, specijalni predstavnik Evropske unije i šef Međunarodne civilne kancelarije na Kosovu i Metohiji.
Gostujući u emisiji "Slobodno srpski", koja se svake nedelje emituje na srpskoj TV mreži na Kosmetu, dvostruki funkcioner na KiM, koga Srbija priznaje samo u stolici izaslanika EU, kao drugu važnu stvar albansko-srpskih razgovora označava "napor da se pomogne Beogradu i Prištini" da postanu kandidati za članstvo u EU.
- Treće, građani treba da imaju koristi od tog procesa. Trebalo bi da vidimo koja će pitanja izaći pred nas i kojim redom. Ali jasna je namera da se započne sa onim temama gde možemo da se uspostavi poverenje, da vidimo početne, brze rezultate, pa potom da uđemo u kompleksnije, komplikovanije i sadržajnije teme, rekao je Fejt.
Konsultacije sa samim sobom
S obzirom da obavlja dve ključne međunarodne funkcije na Kosovu, na pitanje novinara da li je bio u situaciji da se obrati sam sebi, Piter Fejt priča: " Da. Ponekad kažem da je Međunarodni civilni predstavnik popričao sa Specijalnim predstavnikom EU i nakon tih konsultacija oni su izašli sa sledećim mišljenjem." |
Povodom insistiranja kosovske strane, da u pregovorima osim EU posreduju i SAD, on smatra da je to "dobro za čitav proces".
- Oni će ući u ovo kada to bude potrebno i mislim da naši američki prijatelji znaju i prihvataju da EU ima vodeću ulogu u svemu ovome. Ali, postoje dve stvari gde SAD pružaju veliki doprinos. Jedno je nasleđe američkog iskustva, njihovog prisustva na Balkanu, oni su tu već 20 godina i to uliva poverenje građanima Kosova da Amerikanci stoje na raspolaganju da im pomognu. Drugo, oni imaju izuzetnu stručnost i znanje u nekim stvarima koje bi mogle biti teme dijaloga, i mislim da to može biti shvaćeno samo kao produktivan doprinos, ocenio je Piter Fejt.
Na pitanje ko ima jači uticaj na kosovsku politiku - SAD, EU ili kosovske institucije, Holanđanin, koji je svojevremeno bio izaslanik Generalnog sekretara NATO-a i raspoređivao snage KFOR-a na Kosmetu, diplomatski je odgovorio da "Skupština i političke partije odlučuju" i da je "u najvećem broju slučajeva, ako ne i uvek, ono što kosovske institucije rade u skladu sa onim što ih mi i amarička ambasada savetujemo".
Emisija "Slobodno srpski" emitije se nedeljom od 18 časova na srpskim televizijama na Kosmetu - TV Mir, TV Most, TV Puls i TV Herc. Autor i voditelj je Budimir Ničić, a emisije se mogu pogledati i na portalu www.slobodnosrpski.com.
Put ka EU
- Kosovo bi moglo, tokom vremena, da teži ka članstvu u EU, jedino ako razvije svoje institucije koje su sposobne da izvršavaju određene funkcije, da postignu izvestan standard upravljanja, privrednog razvoja, poštovanja ljudskih prava, rekao je Fejt gostujući u emisiji "Slobodno srpski". |