Oružari na nišanu države
Namenska industrija SFR Jugoslavije izvozila je godišnje oružja i vojne opreme u vrednosti od oko šest milijardi dolara, a danas jedva napabirči 350 miliona. U katalozima se mogu pronaći hvaljeni pištolji "Crvene zastave" ili puške M 21 iste fabrike, koje su neka vrsta spoja sovjetske i tehnologije NATO standarda.
Ali, te puške u dovoljnoj količini ne može da kupi ni Vojska Srbije, a kamoli da se izvezu značajnije količine. Štaviše, država je pokazala nemar prema oružarima i fabrici staroj više od vek i po, pa, prema rečima Dragana Ilića, predsednika Sindikata oružara, fabrici se dobro ne piše.
Zbog čega se 1.500 oružara pojavilo u Beogradu i protestovalo pred izvoznom kompanijom "Jugoimport SDPR"?
- Zbog duga od 50 miliona dolara koji datira još iz osamdesetih godina. Mi smo ugovorom vezani za SDPR i ne možemo sami da prodajemo oružje. To je kompleksna situacija koja uvažava političke realnosti. Ali, mi smo svoje ugovore ispoštovali, oružje proizveli, spakovali i prosledili SDPR-u, a zarađeni novac nismo dobili u celosti.
Propali tenderiDa li očekujete da dobijete neke poslove u Iraku koje Ministarstvo odbrane najavljuje? |
Koliko vam država tačno duguje?
- Za poslove između 1984. i 1988. godine naša zarada je bila 68 miliona dolara, od čega smo dobili 18 miliona. Mi samo tražimo ono što nam pripada za robu koju smo proizveli.
Ali SDPR demantuje da ima bilo kakve tekuće dugove i da je te stare veoma teško naplatiti.
- Oni nisu rekli da su naše tvrdnje o dugovima netačne, već da su ti dugovi nastali davno i da ih je teško naplatiti. Ali, zbog takvih problema država i postoji. Ona je na sebe preuzela trgovanje tom osetljivom robom i ako se od nas traži da ispoštujemo ugovore, rokove i slično, onda se to mora poštovati i prema nama. Zato smo pisali i Vladi i predsedniku.
Imali ste razgovore sa rukovodstvom SDPR-a. Šta su vam obećali?
- SDPR će na račun "Zastave oružja" uplatiti 34 miliona dinara pozajmice, a od tog novca radnicima će biti isplaćene akontacije za oktobar. Nismo primili platu koju smo uredno zaradili. U razgovoru je usaglašeno da se radi na daljem unapređenju međusobnih ugovornih odnosa, a ostali detalji o neispunjenim obavezama prema radnicima biće razmatrani i u pregovorima s predstavnicima Ministarstva ekonomije i Vlade.
Zarađuju na grbači radnikaDugovi na koje oružari ukazuju nastali su u vreme SFRJ, a zapravo je reč o oružju isporučenom na osnovu ugovora sa nesvrstanim zemljama, poput Sudana, Kube, Angole. Znate li kome je sve oružje otišlo i po kojoj ceni? - Ne znamo jer je SDPR posrednik. To su svakako nesvrstani. Ali, ono što znamo jeste da taj SDPR veoma dobro živi od nas,jer je naša proizvodna cena puške oko 100 dolara, a oni je prodaju za 300. Sede u kancelarijama i fino zarađuju prodajući robu koji su proizveli radnici koji ne primaju platu. |