Moćnici ne haju za naše suze
Verica Tomanović, predsednik Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih sa Kosmeta: "Pravosudni organi na Kosovu ne procesuiraju zločine nad Srbima. Mi već 11 godina nosimo u sebi očaj, tugu i bol jer i dalje ništa ne znamo o sudbini naših najmilijih."
Porodice kidnapovanih i nestalih su očajne što ni do danas nisu saznali pravu istinu o sudbini njihovih bližnjih, kaže za "Vesti" Verica Tomanović, predsednik Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih s Kosmeta. Ona deli nezadovoljstvo porodica zbog ignorantskog odnosa međunarodnih i domaćih zvaničnika prema tom problemu.
"Insistirali smo sve ovo vreme da se ubrza proces ekshumacije i identifikacije ubijenih. Već 11 godina nosimo u sebi očaj, tugu i bol. Nedopustivo je da se toliko vremena ne zna šta je sa našim najmilijima. Nismo zadovoljni ni radom Međunarodne komisije za nestala lica na čiju aktivnost imamo mnogo primedbi."
![](/data/images/2009-10-20/1372_1_f.jpg?ver=1255992363)
Gde je najveći problem?
- Žalimo u prvom redu na sporu identifikaciju. Predstavnici Međunarodne komisije za nestala lica su se izgovarali da navodno nemaju validne uzorke koji bi se mogli podudariti s uzorcima krvi najbližih srodnika žrtava. Kažu da je to jedini razlog što identifikacija ne teče brže.
Džaba pisali Unmiku
- Kancelariji Unmika u Beogradu od 2001. godine svake nedelje smo dostavljali informacije, postavljali konkretna pitanja, ali nismo dobijali odgovore šta su uradili. Sada su mnoga ovlašćenja Unmika prebačena na Euleks i nadam se da će on bolje obaviti posao u smislu da se konačno sazna istina o sudbinama nestalih i kidnapovanih - veruje Tomanovićeva. |
- Imali smo neke informacije od zvaničnika, pre svega predstavnika Helšinskog odbora za ljudska prava, gospodina Šefka Omerovića, da su na Kosmetu postojala mesta pritvora. Nalazili su se na nekoliko lokacija u Prištini, Vučitrnu, Kosovskoj Mitrovici... Nažalost, nemamo nikakvih saznanja da je iko spasen iz tih zatvora.
Kako sarađujete s Euleksom?
Pretpostavljamo da se vrši pritisak na Euleks da se obustave iskopavanja i pronalaženje žrtava. Oni govore kako su razlozi materijalne ili tehničke prirode. A porodice sad nude i da finansijski učestvuju u ekshumacijama. Raspolažemo podatkom da se u Belaćevcu kod Obilića nalazi grobnica s najmanje 20 ubijenih rudara. Masovna grobnica nalazi se i na Košarama, u pograničnom pojasu.
Del Ponte kasno progovorila
Predstavnici Udruženja su svojevremeno razgovarali i sa Karlom del Ponte.
|
- Ni pravosudni organi na Kosovu i Metohiji ne procesuiraju slučajeve zločina, niti obezbeđuju pravdu i satisfakciju žrtvama i porodicama. Ne poštuje se Rezolucija SB UN 1244, kao ni Ženevska konvencija o ljudskim pravima, ali ni dopunski protokoli koji štite civile.
Prošlog meseca obeleženo je 60 godina od donošenja Ženevske konvencije.
Nažalost, ta konvencija ne važi za Srbe i druge nealbance na prostoru Kosova i Metohije. Želim da istaknem da su porodice nestalih Srba, Roma, Mekedonaca, Albanaca i drugih pronašli zajednički jezik. Mi smo se sastali u Lilehameru u junu ove godine, odakle smo prosledili apel generalnom sekretaru UN, šefu misije EU u Prištini, predsedniku Međunarodnog Crvenog krsta i Međunarodnoj komisiji za nestala lica, kao i predsednicima komisija za nestala lica u Prištini i Beogradu.
Šta ste tražili tim apelom?
- Apel je potpisalo 10 članova predstavnika srpskih i albanskih udruženja sa zahtevom da se iskoriste sva raspoloživa sredstva i politička moć kako bi se pomoglo u rešavanju sudbine nestalih lica na Kosovu i Metohiji. Ovo pitanje za neke može biti političke ili pravne prirode, ali za nas je to isključivo humanitarno pitanje jer se radi o sudbini članova naših porodica.