Žao mi je kad čujem o korupciji među lekarima
Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović izjavila je da je "jedan od osnovnih ciljeva vlade i Skupštine Srbije borba protiv korupcije" kao i da su u poslednje vreme na tom planu doneti veoma značajni zakoni kako bi se ona sprečila.
Ona je kazala da je među njima najznačajniji Zakon o borbi protiv korupcije i dodala da korupcija danas nije zastupljenija više nego što je to bio slučaj pre pet ili 10 godina, već da se sada mnogo intenzivnije radi na kontroli i otkrivanju.
Dejanović je gostujući u emisiji ''Upitnik'' na RTS-u u kojoj je bilo reči o korupciji u zdravstvu i najnovijim hapšenjima u akciji ''Kraba'', kazala da se ''radi o pojedincima, a da veliki broj lekara ne bi sebi nikako dozvolio da bude predmet takvih istraga''.
''Pre svega mi je žao kad tako nesto cujem, ali lekarska profesija nije lišena svih onih bolesti koje imaju druge oblasti'', kazala je Đukić-Dejanović, koja je po profesiji neuropsihijatar.
Govoreći o tome da li postoji mogućnost da su lekari davali doze veće od predviđenih radi zarade ona je navela da su takve odluke koje se tiču terapije timske i da je ''malo verovatno da će čitav tim pogrešiti u tome i dati veću dozu''.
''Neću biti advokat onih koji su možda negde grešili hoću samo da kažem da davanje većih doza ne može proći bez neželjenih dejstava koje primete sve druge kolege i da to nije nešsto što se može sakriti'', navela je predsednica skupštine Srbije, koja je i predavač na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu.
Ona je dodala da je etika i pozicija lekara takva da on ne sme da primi novac i da bi građani trebalo da eliminišu davanje poklona kao način zahvalnosti.
Dr Draško Karađinović iz NVO ''Doktori protiv korupcije'' kazao je da je onokologija vrlo osetljiva oblast i da se lekari ne bi smeli optuživati kao pojedinci, jer su oni, kako je kazao ''žrtva pogešnog sistema''.
Bivši načelnik Vojnomedicinske akademije dr Zoran Stanković ocenio je da treba sačekati rezultate istrage oko hapšenja lekara i predstavnika farmaceutske kuće "Mark", pod sumnjom da su davali, odnosno primali mito. On je naveo da nije dobro da se svi lekari optužuju generalno, jer ima i onih koji svoj posao obavljaju korektno.