Kraljevo: Pomažu vojska, policija, vatrogasci i ostatak Srbije
Kraljevo danas predstavlja "pravo gradlište", a u pomoć pri sanaciji oštećenih objekata građanima su pritekli vojska, policija i vatrogasci, ali i majstori iz drugih gradova Srbije, izjavili su predstavnici Štaba za vanredne situacije.
Do sada je u taj grad dopremljeno oko pola miliona crepova, no prema komandantu Štaba za vanredne situacije, gradonačelniku Kraljeva Ljubiši Simoviću, još uvek postoje problemi sa količinama crepova, koje rukovodstvo grada pokušava da prevaziđe.
Kraljevo je u utorak dogodio zemljotres jačine 5,4 stepena Rihtera.
Za glavnim udarom potom je usledilo još 135 manjih potresa, koji su predstavljali smirivanje tla.
Oštećena 593 objektaPredstavnici Kriznog štaba u Kraljevu saopštili su da, zaključno sa jučerašnjim danom, u Kraljevu i okolini više nisu za upotrebu 593 objekta. Pregledano je ukupno 2.672 objekata, samo tokom jučerašnjeg dana 839.
Na terenu su radile 34 komisije i tri ekspertske ekipe koje su juče preliminarno 736 objekata označile za sanaciju, a 103 objekta kao neupotrebljive - rekao je FoNetu Branko Jovanović, načelnik Uprave za upravljanje rizikom Sektora za vanredne situacije
Do sada je podneto više od 12.600 zahteva za ocenu oštećenosti objekata. Od osam višespratnica za koje je utvrdjeno da su "u stanju loma", odnosno da je isključena mogućnost dalje upotrebe i boravka ljudi, četiri će biti srušene, tri u ulici Dragoslava Bogavca i jedna u Jug Bogdanovoj ulici. |
Simović je rekao da je ceo grad "bukvalno mobilisan i na sve strane se gradi", kao i da su u pomoć pri sanaciji "pritekli" majstori iz Vlasotinaca, ali veliki broj policajaca iz Užica i Novog Pazara. Građanima na terenu pomažu i vojska i vatrogasci.
Prioritet - folije za zaštitu od kiše
Kako je najavljeno, danas će prioritet biti doprema folije koja treba da zaštiti domaćinstva tokom nekoliko kišovitih dana koje meteorolozi najavljuju za početak naredne nedelje.
On je napomenuo da će građani "morati malo i sami da se snađu" dok ne prođu najavljene padavine, kada će ponovo biti nastavljeno sa pokrivanjem kuća.
U Kraljevu je počela sanacija višespratnica, škola, zdravstvenih i ustanova kulture, a Štab za vanredne situacije u tom gradu zatražio je pomoć volontera, koji bi otklanjali šut i otpad.
Podeljeno više od 150 paketa hrane
Pomoćnik gradonačelnika za investicije i razvoj Vukomir Mitrović kazao je da je Krizni štab za distribuciju i prijem hrane Kraljeva podelilo od jutros više od 150 paketa hrane i drugih namirnica korisnicima po mesnim zajednicama u tom gradu.
Prema pomoćniku gradonačelnika Mitrovića, paket sadrži 25 kilograma brašna, pet kilograma šećera, 40 konzervi mesa, dva kilograma pasulja, ali i deterdžente, sapune i ostala sredstva za održavanje higijene.
"Distribucija paketa po mesnim zajednicama je pojačana, obezbedili smo više vozila i ljudi", rekao je Mitrović.
Mitrović je dodao da, ukoliko se kriznom štabu javi građanin koji ne može da dođe do mesne zajednice, vozila kriznog štaba mu paket dostavljaju na kućnu adresu.
U Čačku oštećeno 200 objekata
Do sada je u Čačku, posle zemljotresa od 3. novembra u okolini Kraljreva, prijavljena šteta na više od 200 građevina, od čega na 193 kuće, četiri škole i crkvi u Goričanima, Katrgi i Bresnici.
Prijavljivanje je još u toku, pa će ove brojke sigurno biti nešto veće. Prema postojećim podacima, najveće štetet pretreli su žitelji sela Gorični i Kačulice, najbliža kraljevačkom području.
Kako je izjavio Radomir Kruščić, pomoćnik gradonačelnika, na stambenim i drugim porodičnim objektima najviše je bilo lomljave crepa i oborenih dimnjaka. Zbog toga je odlučeno da se nabavka novog crepa finansira iz gradskog budžeta.
Vlasnici oštećenih građevina da bi dobili naknadu za novi crep, treba da prilože račun o njegovoj kupovini. Nephodno je da se pri tome podaci o količini slažu sa nalazom građevinske inspekcije prilikom obilaska terena pogođenog zemljotresom.